Konec epileptiků za volantem. Lékaři budou muset choroby řidičů hlásit

1. 1. 2012 13:47

Za volant do včerejška běžně usedali epileptici, lidé s vážnými onemocněními srdce a hrozbou akutního infarktu. Nikdo o jejich zdravotním stavu nevěděl, nikdo nemohl předvídat, kdy dostanou záchvat a způsobí vážnou dopravní nehodu. Lékaři mlčeli s odvoláním na lékařské tajemství. Dnes je vše jinak.

Konec epileptiků za volantem. Lékaři budou muset choroby řidičů hlásit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doprava - ilustrační foto

Prvního ledna totiž vstupuje v platnost novela zákona č. 297/2011, která lékařům určuje v případě, že u svého pacienta objeví chorobu, která ho omezuje při řízení, povinnosti informovat příslušný obecní nebo městský úřad.

"Díky legislativní změně budou úřady konečně moci promptně zasahovat. Poté, když dostanou oznámení od lékaře, pozvou řidiče s vážným onemocněním na přezkoušení, nebo mu rovnou odejmou řidičské oprávnění,“ potvrdil deníku Právo Marek Illiaš z tiskového odboru ministerstva dopravy.

Dopravní psycholog pro vybodované

Další novinkou, která ovšem bude platit až od srpna, bude také povinnost absolvovat psychologické vyšetření u akreditovaných dopravních psychologů v případě, že je řidič tzv. "vybodován" a bude mít zájem si řidičské oprávnění znovu zajistit.

"Povinnost absolvovat toto vyšetření už pro vybodované řidiče platí. Zatímco nyní si však mohou ke svému vyšetření vybrat kteréhokoli psychologa, od 1. srpna 2012 budou moci chodit jenom k dopravním psychologům, jimž naše ministerstvo udělí akreditaci,“ řekl Martin Novák z ministerstva dopravy.

Úřady v Česku také nově nebudou smět udělovat řidičské oprávnění osobám, kterým bylo v jiném členském státě Evropské unie odejmuto, nebo mají dočasný zákaz řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

14:07 Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

V Prostoru X poreferoval o Číně a vztazích s Českou republikou bývalý zpravodaj ČT z Číny Tomáš Etzl…