Konec rejžování na covidu! Český vědec odpálil bombu

23.11.2020 12:26

Český imunolog Zdeněk Hel, jenž je profesorem na univerzitě v Alabamě, se na svém facebookovém profilu rozepsal o vývoji vysoce senzitivního testu na přítomnost viru covidu-19 a chřipky.

Konec rejžování na covidu! Český vědec odpálil bombu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

"Na University of Alabama v USA byl vyvinut vysoce senzitivní test na přítomnost viru SARS-CoV-2 a influenzy. Byla optimalizovaná metodika bezbolestného nasálního samoodběru, který je vhodný pro děti i dospělé. K dispozici je také metodika pooling strategy, která výrazně sníží cenu testů, a metodika kompletní automatizace a robotizace procesu. Metodiky jsme již předali svým sesterským univerzitám, Palackého univerzitě a Karlově univerzitě, a jsem si jist, že podobná metodika bude brzy validována a certifikována v ČR," uvedl Hel.

"V době, kdy umírají lidé, je zcela neodůvodnitelné vydělávat na testech na covid-19 peníze, které by výrazně převyšovaly míru nákladů. Proto všechny výše zmiňované metodiky poskytneme zcela zdarma jakékoli kvalifikované a certifikované laboratoři v České republice. Testy na covid-19 musí být zdarma a volně dostupné všem občanům ČR a EU," dodal Hel.

Podle jeho slov je věda silnější, společně tak virus porazíme. "Nasofaryngeální odběr je dobře zavedená metodika a vykazuje o trochu lepší sensitivitu. Při optimalizovaném PCR je ale rozdíl proti nasálnímu odběru vzorků minimální. Obrovskou výhodou nasálního odběru a samoodběru je jejich bezbolestnost a přijatelnost," dodal. Podle něj jsou sliny velmi jednoduché na odběr. "Testy slin jsou ale bohužel podstatně méně senzitivní a těžko se automatizují z důvodu viskozity vzorků (roboti neumí dobře pipetovat viskózní kapaliny)," uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …