Konec tradičních vánočních kaprů? Pomozte rybám! prosí aktivisté Čechy

18.12.2020 19:58

Jako každý rok, i na tyto Vánoce se opět vynořila myšlenka zrušit vánoční tradici v podobě prodeje živých kaprů. „Ryby potřebují vaši pomoc!“ vyzývají aktivisté z organizace Compassion in World Farming. Upozorňují, že kapři, „inteligentní a citlivá zvířata“, při procesu od výlovu k prodeji zažívají silný stres, bolest a utrpení. „Seznamte se s vánočním kaprem Karlem. Poví vám příběh svého života,“ připojují zástupci organizace na sociálních sítích důvody, proč byste měli na Štědrý den raději sáhnout po rybě z chlaďáku. O zákaz prodeje živých ryb chtějí požádat prostřednictvím petice Parlament.

Konec tradičních vánočních kaprů? Pomozte rybám! prosí aktivisté Čechy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stánek s prodejem kaprů vedle aktivistů

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?

32%
68%
hlasovalo: 21166 lidí
Aktivisté upozorňují, že prodej živých ryb je z hlediska životní pohody zvířat problematický. Jedním z důvodů jmenují přechovávání ryb v nevhodných podmínkách, těmi má být malý prostor v obchodech či ve stáncích. „Dochází k tomu, že zvířata jsou na sebe natěsnána, nemohou projevovat své přirozené chování a kvalita vody v těchto nádržích bývá špatná. To vše jim způsobuje strach a stres,“ varují aktivisté zájemce o čerstvou štědrovečerní večeři.

Strach u kaprů ovšem způsobuje i „častá a nadbytečná manipulace (při výlovu, sádkování, přemísťování do transportního kontejneru, kádě/nádrže) a transport“. „Při překládce jsou ryby většinou ‚přesypávány‘, přičemž mohou padat až z metrové výšky. Mohou se uhodit jedna o druhou, o vodu či o stěnu nádrže, což jim způsobuje bolest. Pokud má voda v nádržích různou teplotu, dochází k teplotnímu šoku, což může vést až k úhynu zvířete (kapr například přestane trávit nestrávenou potravu). Dalším stresovým faktorem je náhlá změna intenzity světla (například ze tmy v transportním voze na denní světlo),“ píše se dále v textu petice, která má cílit na zákonodárce, aby zakázali prodej živých ryb v obchodech či na stáncích.

Dle autorů petice není pro uvedené utrpení zvířat ospravedlnitelný důvod, neboť „ryby mohou být usmrceny bez nadbytečného transportu, přechovávání, či manipulace v místě výlovu či na nejbližších jatkách a prodávány v obchodech již zpracované“.

Závěrem upozorňují, že nejnovější vědecké poznatky prý prokázaly, že „ryby jsou inteligentní a citlivá zvířata, která jsou schopná vnímat fyzickou bolest i psychické utrpení podobně jako savci a ptáci“. „Je třeba, aby naše legislativa na tento vývoj v oblasti vědeckého poznání reagovala a aby ryby lépe chránila. Je proto nezbytné upravit naši legislativu tak, aby byl prodej živých ryb v obchodech a na stáncích zakázán a ukončilo se jejich zbytečné utrpení,“ dodává organizace.

Nakolik jsou kapři stresovaní tímto způsobem prodeje, se aktivisté snaží upozornit skrze svoji kampaň i na sociálních sítích; na nich vám své utrpení ukáže kapr Karel:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…