Konečná: Peníze jsou. Jen je přestat posílat korporacím a konečně začít investovat do lidí

27.09.2025 7:40 | Monitoring

Lídryně hnutí STAČILO! Kateřina Konečná se ostře vymezila proti vládnímu přístupu k rozpočtové politice i důchodové reformě. Podle ní stát rezignoval na kontrolu nad odlivem zisků nadnárodních korporací a místo systémových změn tlačí odpovědnost na občany. Zásadním řešením má být audit daňových úniků a sektorové daně pro banky, zbrojaře a energetické giganty.

Konečná: Peníze jsou. Jen je přestat posílat korporacím a konečně začít investovat do lidí
Foto: archiv
Popisek: Kateřina Konečná na tiskové konferenci STAČILO!

„Dneska už se tomu dá v řadě případů zabránit, ale ty finanční úřady ty pokyny prostě nemají. Ony jdou spíš po těch malých než po těch velkých,“ upozornila Konečná s tím, že bez specializovaného útvaru s analytiky a daňaři stát nikdy efektivně nezakročí proti miliardovým únikům.

Podle Konečné je realita jasná. „Veřejně obchodovatelné společnosti posílají ty zisky té své matce, ta je tam potom utopí a vlastně potom se nedaní vůbec nic.“ Situaci podle ní zhoršuje i nečinnost vlády. „Pokud by byla vůle, mohli bychom ty daňové úniky řešit už dnes podle současného právního řádu.“

STAČILO! chce sektorové daně. Fyzické osoby zatěžovat nechce

Zásadní změnou má být důsledné zdanění zisků velkých firem. „Nechceme zvyšovat daně z příjmu fyzických osob. Chceme se podívat na daň z aktiv u bank a na sektorové daně u zbrojařů a energetických společností, které dneska vydělávají tolik, že si myslím, že by jim nemělo dělat problém vrátit část státu.“

Konečná uznává, že deficitní rozpočty mohou být nástrojem restartu ekonomiky, pokud mají jasné směřování. „Nám nevadí deficitní rozpočet krátkodobě, ale musíme vědět, na co to využijeme. A ve chvíli, kdy ty peníze dáváte do investic a s odpuštěním je neprojíte, tam my se určitě shodneme.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…