Konečná jako Pospíšil? Vážně chce kandidovat na předsedkyni? Zdrcující vzpomínka jejího bývalého kolegy z Bruselu

19.10.2021 21:23 | Glosa

Po šestnácti letech v čele KSČM končí Vojtěch Filip, výsledky voleb označil za zdrcující porážku. Členem strany však zůstává. Už dříve oznámil, že znovu na předsedu KSČM kandidovat nebude. O post se hned po vyhlášení výsledků voleb přihlásili Josef Skála a Kateřina Konečná. A právě před jejími pracovními schopnostmi ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz důrazně varuje europoslanec ČSSD Jan Keller.

Konečná jako Pospíšil? Vážně chce kandidovat na předsedkyni? Zdrcující vzpomínka jejího bývalého kolegy z Bruselu
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

Poprvé v historii se do Parlamentu od revoluce nedostala KSČM, volilo ji pouhých 3,6 procenta lidí. V reakci na volební výsledky rezignoval na stranický post nejen předseda komunistů Vojtěch Filip, ale všichni členové vedení KSČM.

Jen pár minut po oznámené rezignaci ohlásila svou kandidaturu na předsedkyni KSČM europoslankyně Kateřina Konečná, jejímž cílem je prý sjednotit všechny levicové síly v Česku a vrátit se do Sněmovny. Spolu s ní se o post předsedy přihlásil Filipův dlouholetý oponent Josef Skála.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Představa, že by nástupkyní Filipa byla právě Konečná, podle profesora a sociologa Jana Kellera nevěstí pro stranu, která potřebuje restart, nic dobrého. Jako poslanec Evropského parlamentu popsal, jakou pracovní morálku europoslankyně Konečná předvádí v Bruselu.

„Pokud chce Kateřina Konečná řídit stranu ze zahraničí, pak by lepším kandidátem nebyl jen Josef Skála, ale prakticky každý, kdo by si o tuto funkci řekl. I pokud by byla ochotna mandát europoslance složit, byl by lepší takový kandidát, který v životě dělal také ještě něco jiného, než jen posedával v různých parlamentech,“ uvedl Keller na adresu Konečné.

V letech 2002 až 2014 působila Konečná jako poslankyně českého Parlamentu. Ve volbách do europarlamentu v roce 2014 kandidovala jako lídryně kandidátky KSČM a byla zvolena. Vzhledem k neslučitelnosti funkcí rezignovala na mandát poslankyně. V letech 2018 až 2021 zastávala post místopředsedkyně KSČM.

Také pro volby do Evropského parlamentu v roce 2019 byla Konečná zvolena lídryní kandidátky KSČM ve spolupráci s dalšími levicovými uskupeními a podařilo se jí obhájit mandát europoslankyně. Na funkci místopředsedkyně KSČM na jaře 2021 rezignovala.

Pokud by Konečná usedla v čele KSČM, zajímalo by Kellera také, zda by se svého křesla v europarlamentu vzdala. „Nikde jsem nenašel informaci o tom, zda by Kateřina Konečná v případě svého zvolení složila funkci europoslankyně. Posledně chtěl řídit stranu z Bruselu europoslanec Pospíšil a velice brzy se ukázalo, že to nejde,“ poznamenal.


 


 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

7:31 Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

„Buďte neposlušní,“ vyzývá veřejnost proti respektování protikoronavirových restrikcí místopředseda …