Odbor strategické komunikace státu – STRATKOM – vysílá vlastní podcast, kterým provází Marie Koldinská. Ta v minulosti provázela diváky pořadem Historie CS z dílny České televize. Teď s youtuberem a publicistou Patrikem Kořenářem probírala dezinformace. Jejich zkoumáním se prý host Marie Koldinské věnuje již pěkných pár let.
Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?Anketa
Prozradil na sebe, že se hodně zajímal o svět konspiračních teroií, jenže prý postupně zjišťoval, že jejich příběhy drží pohromadě jen proto, že chtěl, aby držely pohromadě. Když chtěl být upřímný sám k sobě a začal se dívat na konspirační teorie s odstupem, začal zjišťovat, že jsou hodně děravé.
Zvláště po nástupu TikToku se prý šíření dezinformací a konspiračních teorií podstatně urychlilo. Ostatní média se podle Kořenáře trendům na TikToku v maximální možné míře přizpůsobují.
Současně prý sleduje atomizaci společnosti. Když se sejdou staří přátelé, tak podle Kořenáře často zjistí, že každý žije v jiném vesmíru. „Buď s úlevou vydechnete a začnete se bavit, nebo to skončí prásknutím dveřmi a létáním talířů. … Lidé žijí v samostatných vesmírech – podle toho, co zrovna konzumují a co jim algoritmus doporučuje na sociálních sítích,“ poznamenal.
V jednu chvíli se rozhodl popsat, co vlastně jsou mnohokrát rozebírané dezinformace.
„Dezinformace je zavádějící manipulativní kus informace, jehož cílem je zmást adresáta daného sdělení,“ poznamenal Kořenář s tím, že dezinformace pracují s pravdou i se lží. „Dezinformace může obsahovat část obojího,“ poznamenal.
O dezinformacích mluvíme např. ve chvíli, kdy někdo vytrhne nějakou informaci z kontextu. Šiřitel takové vytržené informace technicky vzato nelže, jenže když jím šířenou informaci zasadíte do původního kontextu, zjistíte, že celkový význam sdělení může být jiný než naznačuje šiřitel vytržené informace.
„Jako když tvrdíte, že kybernetické útoky vede jak Čína proti Západu, tak Západ proti Číně. To je jistě pravda. Jen při podrobnějším pohledu je vidět, že Čína kybernetických útoků provádí vůči Západu mnohem víc než Západ proti Číně.“
V obecné rovině konstatoval, že hodně nebezpečné mohou být různé konspirační teorie. Jako např. snaha lidem vnutit představu, že ať vláda řekne, co řekne, tak chce manipulovat lidmi.
Máte důvěru v generála Michala Koudelku?Anketa
„Konspirační teorie jsou v podstatě pohádky. Jde o nějaké formy zjednodušení světa. Jde o jasné ukázání toho, co je dobro a zlo a že vy to můžete svépomocí jednoduše odhalit. … Ale ne každý chce cíleně žít v pohádkách. Máme je rádi, ale asi na nich nechceme stavět naše rozhodování,“ dokreslil obraz o konspiračních teoriích s tím, že lidé mají potřebu si věci vymyslet. Chtějí vědět, proč se věci dějí, jak se dějí. A někdy se zorientovat je opravdu těžké. Jednodušší je příběh, že ti a ti lidé mohou za současné problémy světa. Proto jsou konspirační teorie tak populární.
Problém je, že člověk, který skálopevně věří konspiračním teoriím, často propadne pocitu, že vlastně nic nemá smysl dělat, protože nedokážu svět kolem sebe ovlivňovat. A tohle je základní problém konspiračních teorií, myslí si Kořenář.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák