Konspirátoři přišli s novou teorií: Islámský stát řídí Židé a CIA

27.09.2014 13:12

Server iDnes.cz píše o nové konspirační teorii, která tvrdí, že Islámský stát řídí Židé a CIA. Konspirátoři se prý ve své pravdě utvrzují argumentem, že „o tom média mlčí“ a mnohdy se odvolávají na Edwarda Snowdena, bývalého kontraktora americké tajné služby NSA. Ten se však k teorii nehlásí.

Konspirátoři přišli s novou teorií: Islámský stát řídí Židé a CIA
Foto: Archiv
Popisek: Irák

„Co by to bylo za pořádné světové dění, kdyby k němu neexistovala alternativní teorie, že všechno je jinak. Je to i případ Islámského státu. Konspirátoři se ve své pravdě utvrzují argumentem, že o tom média mlčí. A nikoliv překvapivě docházejí k závěru, že zdrojem všeho zla jsou USA a Izrael,“ píše se na serveru iDnes.cz v článku o nové konspirační teorii.

Konspirativní teorie prý zní takto: „Lídr Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí je ve skutečnosti agentem Mosadu, izraelské tajné služby, a jmenuje se Šimon Eliot. Islámský stát je židovsko-americko-britskou konspirací, jak nalákat všechny islamisty na jedno místo, obrátit je proti muslimům a destabilizovat Blízký východ.“ Podle iDnes.cz se zastánci teorie odvolávají na Edwarda Snowdena a „důvěryhodné zdroje“.

Nic nepotvrzuje, že by Snowden něco o Islámském státu říkal

Server však teorii vyvrací, nebo zdůrazňuje, že pro podobná tvrzení nelze najít argumenty. iDnes.cz konstatuje, že i v České republice se najdou pro takovýto výklad zastánci. Věnoval se tomu například web Petra Hájka, bývalého vicekancléře prezidenta, případně server AC24. Oba se shodně odvolávají na Edwarda Snowdena, bývalého kontraktora americké tajné služby NSA, který „provalil“ celosvětové masivní sledovací programy americké špionáže.

V zahraničí, rovněž prý s odvoláním na Snowdena, o případu informoval bahrajnský deník Gulf Daily News 15. července. Problém ovšem podle iDnes.cz je, že nic nepotvrzuje, že by Snowden něco o Islámském státu říkal.

Zprávu listu údajně převzal kanadský server Global Research, označující se za nezávislé centrum pro výzkum globalizace. Ten prý publikoval článek pod titulkem „Edward Snowden opět šokuje“. Dále se v něm uvádí, že vůdce ISIL je ve skutečnosti agent Mosadu.

Jenže najít potvrzení o informacích od Snowdena se nedaří. „Snowden nikdy neříkal nic takového, žádné dokumenty NSA to nenaznačují,“ cituje iDnes.cz Glenna Greenwalda, investigativního novináře, který světu zprostředkoval Snowdenovo svědectví o praktikách NSA. Za smyšlenou zprávu označil tvrzení bahrajnského deníku prý i Snowdenův právník Ben Wizner.

Server iDnes.cz poukazuje na fakt, že zpráva, že al-Bagdádí je izraelský agent, zjevně nevzbudila důvěru ani v desítkách tisíc bojovníků „Islámského státu“. Záhadu, proč údajně usvědčeného špiona islamisté nezabili a nechávají si od něj dál velet, konspirační teoretici nevysvětlují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

14:27 To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

Skoro každý den se veřejnost dozvídá, kolik přibylo nově pozitivně testovaných a k tomu je třeba tis…