Papež František byl netradičním papežem, který se snažil proměnit katolickou církev směrem k větší otevřenosti, sociální citlivosti a globálnosti. Prosazoval kulturu dialogu, inkluze a sblížení s těmi, kdo byli tradičně na okraji – včetně homosexuálů a žen. Kritici mu vytýkali autoritářský styl, nedostatek respektu k procedurám a snahu řídit církev podle vlastního vnímání dobra.
Přejete si v brzké době další návštěvu Volodymyra Zelenského v České republice?Anketa
Pro někoho byl papež František prorokem, který vnesl do církve nový život a autentičnost. Pro někoho byl papežem, který příliš podléhal duchu doby a oslabil tradiční identitu katolické víry.
Napjatou atmosférou v Římě během papežského konkláve, kde se volí nástupce papeže Františka, se zabýval britský deník The Telegraph. Deník popsal, jak se „intrikující kardinálové“ snaží zabránit tomu, aby byl novým papežem zvolen někdo, kdo by pokračoval v reformním a liberálním duchu papeže Františka – tedy tzv. „František II.“.
Konzervativní kardinálové chtějí návrat k silnějšímu důrazu na jasné doktrinální učení, autoritu a tradici. Obávají se, že Františkův přístup vedl ke zmatku, oslabení učení církve a přizpůsobování se moderním kulturním trendům.
Podle deníku The Telegraph jsou však karty rozdány v jejich neprospěch. Volba nového papeže se odehraje mezi 133 kardinály, z nichž 80 % jmenoval sám František. Počet evropských volitelů se snížil, zatímco vliv kardinálů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky narostl. Samozřejmě však nelze automaticky předpokládat, že ti všichni budou volit v duchu směřování zesnulého papeže Františka.
Podle amerického katolického spisovatele George Weigela, existuje přibližně 30 neochvějných Františkových stoupenců, a dalších 30 se k němu přiklání. Přibližně 40 kardinálů se pak chce vrátit na cestu Jana Pavla II. a Benedikta XVI., dalších 26 s tím spíše souhlasí.
Jako příští papež podle deníku The Telegraph připadá v úvahu hned několik jmen. Favoritem sázkových kanceláří je Pietro Parolin, současný státní sekretář Vatikánu.
Mezi dalšími možnými kandidáty se objevuje Luis Antonio Tagle z Filipín, který má mezi Františkovými příznivci silnou podporu.
Jako kompromisní kandidát se zmiňuje Pierbattista Pizzaballa, latinský patriarcha Jeruzaléma, který zaujal například tím, že se v rámci blízkovýchodního konfliktu nabídl jako rukojmí výměnou za unesené izraelské děti.
Zvažovaným kandidátem je také Jean-Marc Aveline z Marseille nebo Timothy Dolan z New Yorku.
První kolo hlasování, které proběhlo ve středu, skončilo bez výsledku – veřejnost na to upozornil černý kouř vycházející z komína Sixtinské kaple. Stejný výsledek přineslo i čtvrteční hlasování. Krátce před polednem z komínu Sixtinské kaple vyšel opět černý dým, informoval server Vatican News. Zvolení příštího papeže bude signalizovat až bílý kouř.
Starší kardinálové prý tlačí na rychlý výsledek, a to do tří dnů. Novější kardinálové dávají přednost delšímu času na rozmyšlenou. Vítěz potřebuje dvě třetiny hlasů.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová