Konzultant pro energetiku: Když Moskva stopne plyn, vydržíme to

19.08.2014 10:22

Nad možnými dopady omezení či zastavení dodávek ruského plynu do Evropy se v úterních Hospodářských novinách zamýšlí konzultant pro energetiku Vratislav Ludvík. Upozorňuje, že v případě válečného konfliktu by jedním z prvních kroků ruské okupační moci bylo ovládnutí systému tranzitních plynovodů na Ukrajině, aby bylo možno prodávat plyn i na jih Evropy, a to včetně Itálie.

Konzultant pro energetiku: Když Moskva stopne plyn, vydržíme to
Foto: Archiv
Popisek: Plynový sporák

Připomíná, že země EU mají přísun ruského plynu technicky diverzifikován. Část jej putuje přes polský plynovod Jamal, který vede přes Bělorusko. Část pak přes baltský Nord Stream, který vstupuje přímo na území Německa. „Součet přepravních kapacit obou plynovodů sice představuje asi 40 % celkové dodávky, ale pro krytí slušně diverzifikovaného importu plynu Německa, Francie, z části Rakouska a České republiky by mohly být i tyto omezené kapacity po nějakou dobu dostatečné,“ domnívá se Ludvík.

Spotřeba plynu u nás klesá

Pokud by Rusko přistoupilo k omezení exportu plynu, pro naši zemi by to podle Ludvíka nemuselo přinést okamžité komplikace. „Roční spotřeba plynu dlouhodobě klesá a kapacity plynovodů i zásobníků jsou nastaveny na hodnoty o cca 23 % vyšší, než odpovídá reálné spotřebě,“ uvádí Ludvík s tím, že ČR je navíc připojena k dodávkám plynu z Norska.

Pokud by ale došlo k úplnému zastavení dodávek plynu z Ruska, lze prý očekávat ze střednědobého pohledu možnost uplatňování regulačních stupňů spotřeby plynu v průmyslu v zimních měsících. „Obyvatelstva či například zdravotnických zařízení by se tato regulace týkat neměla,“ dodává Ludvík optimisticky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…