Koronavirem zasažené regiony, starší nepůjdou volit, hrozba pro ANO? V ČT odhadoval sociolog Prokop

02.10.2020 20:16

V Česku začaly volby. V éře koronaviru, která mění pravidla pracovního i soukromého života. Jak moc je tím společnost zasažená? O tom hovořil sociolog Daniel Prokop v pořadu Interview ČT24.

Koronavirem zasažené regiony, starší nepůjdou volit, hrozba pro ANO? V ČT odhadoval sociolog Prokop
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

„Je tu nejistota nebo obavy z toho regionu, a to zejména v některých regionech. Bude zajímavé to sledovat, jestli například ve středních Čechách, které jsou hodně zasažené, poklesne účast starších voličů, což by mohlo ohrozit třeba hnutí ANO v daném regionu,“ poznamenal sociolog k současnému stavu. „Ale jsme stále ještě v klidu před bouří v těch ekonomických dopadech, protože se nekoná žádná tragédie, ale řada lidí má dluhy v moratoriu, řadu míst dluží Antivirus B a ekonomické dopady se začnou projevovat až na konci roku a v roce příštím,“ míní Prokop. Očekává nedůvěru v instituce. „Z této nedůvěry vešel Andrej Babiš v politiku. Je možné, že se dočkáme něčeho podobného,“ míní. 

Anketa

Chcete Miroslavu Němcovou v Senátu?

6%
94%
hlasovalo: 30538 lidí
„Díky exekucím tady máme hodně lidí na pomezí šedé ekonomiky, a jsou tak zranitelní v těch krizích. Přijdou o nestabilní příjmy,“ poukazuje také Prokop například na problémy OSVČ a dohodářů. „Jsem zastáncem kurzarbeitu, ale ta současná podoba plánovaná má nedostatky v tom, že není jasné, jak se ten kurzarbeit spouští. Není taky jasné, kdy vlastně ta podpora končí. Takže budou hádky, jak dlouho má být firma podporovaná. Obávám se, že to tak bude politikum. A druhá věc je, že jsem zastáncem toho, aby člověk alespoň dva dny v týdnu v kurzarbeitu pracoval,“ sdělil k současnému návrhu kurzarbeitu Prokop.  

Hovořil pak o dalších negativních důsledcích koronavirové krize – depresích či domácím násilí. A jak se podle něj měnily pracovní návyky? „Dneska nám to říká, že na home office pracuje 11 procent pracovně aktivních lidí. Na jaře to bylo 23 procent. Je velká změna, že ty firmy nepřešly na home office zdaleka tolik jako na jaře,“ zmínil Prokop. Míní, že pracovní návyky se ještě měnit budou, zejména ve službách, kde bude kancelářská práce redukovaná. 

Zda to může vést ke zkrácení pracovní doby a ke zkrácení pracovního týdne, Prokop nevěří. „Spíš se vytvoří nové práce, které budou obstarávat složitost systémů spojených s prací na dálku,“ zmínil Prokop.   

Své pak Prokop řekl i k rouškám a k demonstracím proti nim. „To je trošku bouře ve sklenici vody. Těch lidí, kteří takto protestují, je minorita,“ zmínil. Podle něj roušky zafungovaly, ale u toho ostatního převládá nejistota a to, že lidé nevědí, čemu věřit. Následně apeloval na to, aby nedocházelo k zavíráním škol, zejména prvního stupně. „Řada lidí ani neví, jaká opatření přicházejí. Je jich hodně. Zaspali jsme léto a teď se snažíme rychle zavést během měsíce spoustu opatření, která mohla fungovat v létě,“ uvedl Prokop. Podle něj se nyní snaží dlouhodobou strategii předvést ministr zdravotnictví Roman Prymula.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…