Koronavirus? Takové cvičení. 60 % „původně” mrtvých neumřelo na něj. Silná slova expertů z Česka

27.05.2020 7:37

Epidemiolog Rastislav Maďar se nechal v pořadu Leonardo Plus Českého rozhlasu slyšet, že koronavirová kize byla takovým cvičením, z něhož bychom se měli poučit, abychom obstáli v dalších pandemiích. ÚZIS již včera navíc uvedl odhady, že šedesát procent lidí, jejichž úmrtí v ČR jsou v koronavirových statistikách, nezemřelo primárně na covid-19, ale měli i jiné chronické nemoci.

Koronavirus? Takové cvičení. 60 % „původně” mrtvých neumřelo na něj. Silná slova expertů z Česka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rastislav Maďar (uprostřed)
reklama

Maďar mimo jiné také uvedl, že skutečnost, že se objevil nový typ koronaviru, nebyla žádným překvapením. Nabádá občany, aby se do dalších krizových situací poučili. "Není vyloučeno, že nás v budoucnu čeká ještě horší situace," uvedl. 

Anketa

Prospívá České republice účast ČSSD na vládě?

hlasovalo: 9342 lidí

"Pojďme se z toho, co teď máme, poučit. Bylo to takové cvičení, které u nás naštěstí proběhlo poměrně dobře. Pojďme si to všechno uchovat, zdokonalit to, vyhodnotit to, až tento požár bude za námi, protože ještě malinko doutná," řekl Maďar s obavami, že se v budoucnu může vyskytnout další virus, a to ještě horší, neboť může kombinovat vlastnosti SARS, MERS a nového koronaviru. 

V tu chvíli by podle něj mělo jít o život celé populaci. "A to, čím jsme si prošli teď a co si zanalyzujeme a uchováme, může zachránit velkou část populace na naší planetě,“ dodal. Věří tomu, že velká část populace se začne chovat zodpovědněji. 

"Když si dnes někdo v hromadné dopravě dá roušku, bude se to vnímat tak, že se dotyčný bojí o své zdraví. I když rouška chrání hlavně naše okolí, tak funguje i jako filtr opačným směrem. Takže kdo se o sebe bude bát, ať si dá roušku a udržuje odstupy,“ doporučil Maďar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

10:05 DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

Premiér již několikrát ubezpečoval, že očkování je a bude dobrovolné. Ale řídí se podle svých slov n…