Koronavirus! Že si lidé nebudou moci koupit respirátor? Tak to nevymyslíš. To nám zakázali si legálně kupovat ochranu, krajský lídr Soukromníků se podivuje na Facebooku

4.3.2020 12:21 odp.

Michal Dvouletý, krajský lídr Strany soukromníků ČR na Zlínsku, na svém facebookovém profilu okomentoval nařízení vlády zakazující prodej respirátorů třídy FFP3, tedy jediné ochraně fungující proti nákaze novým typem koronaviru z Číny, který tento týden dorazil i do České republiky.

Koronavirus! Že si lidé nebudou moci koupit respirátor? Tak to nevymyslíš. To nám zakázali si legálně kupovat ochranu, krajský lídr Soukromníků se podivuje na Facebooku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

„Ministerstvo zdravotnictví České republiky zakázalo svým občanům možnost si legálně koupit respirátory, které jako jediné fungují proti koronaviru. To nevymyslíš,“ napsal Dvouletý na Facebooku a nasdílel přímo dokument o daném opatření.

Zákaz se vztahuje na všechny osoby, které nejsou poskytovateli zdravotních služeb či sociálních služeb. Nevztahuje se na prodej těchto respirátorů státu a jeho organizačním složkám. Mimořádné opatření platí až do odvolání.

„Vzhledem k výskytu prvních případů tohoto onemocnění na území České republiky, vzhledem k postupnému šíření tohoto onemocnění v sousedních či blízkých zemích, jako je Itálie, Německo, Rakousko, Švýcarsko nebo Chorvatsko, vzhledem k probíhající epidemii chřipky a zpravidla nikoli závažnému průběhu onemocnění, včetně úvodního bezpříznakového období, lze očekávat, že se toto onemocnění bude dále významně na území České republiky šířit,“ stojí v odůvodnění rozhodnutí.

„Jelikož nelze jednoduše poznat pacienta s onemocněním COVID-19, je naprosto nezbytné, aby zejména zdravotničtí pracovníci měli k dispozici dostatek ochranných pracovních prostředků, které zabrání přenosu tohoto onemocnění a umožní jim, aby mohli poskytovat potřebné zdravotnické služby,“ lze se dočíst dále.

„Toto opatření je jedním z důležitých předpokladů zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým virem SARS-CoV na území České republiky a zajištění funkčnosti zdravotnického systému,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v závěru mimořádného opatření svého resortu.

Ing. Michal Dvouletý, MBA

  • Soukromníci
  • zastupitel Zlínského kraje a města Uherské Hradiště
  • krajský zastupitel

Poptávka po respirátorech třídy FFP3 v posledních týdnech vzrostla natolik, že je toto zboží prakticky nedostupné. Hůře sehnat se dají i jen běžné zdravotnické roušky, které jsou určeny spíše k tomu, aby nemocný nemoc nešířil kapénkovou cestou do svého okolí. Před nákazou samotným virem totiž roušky nechrání.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: jok

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…