Korupce je největším problémem země, shodují se občané

21. 3. 2012 14:38

Co trápí občany České republiky nejvíce? Jednoznačně korupce, shodne se na tom 85 procent obyvatel. Za závažný problém považují také výši zadlužení státu a dodržování zákonnosti. Naopak s kontrolou svobody trhu, postavením země v Evropské unii a stavem životního prostředí jsou víceméně spokojeni. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Korupce je největším problémem země, shodují se občané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úbytek lidu byl znatelný, posuďte sami
reklama

Lidé vnímají korupci jako čím dál tím závažnější problém. V roce 1997 ji za skutečně závažný problém považovalo 51 procent obyvatel. Toto číslo se za 15 let zvýšilo o 34 procent. Naopak situaci v zdravotnictví hodnotí lidé kladněji. Před 15 lety ji 83 procent obyvatel považovalo za alarmující a dnes takový názor zastává polovina obyvatel. Zlepšil se i pohled na životní prostředí a ochranu občanů před zločinností.

Na závažnosti aktuálních problémů se shodují občané nezávisle na věku. Pouze situace ve zdravotnictví trápí méně mladší generaci. Zároveň sociální jistoty více trápí ženy, lidi s nižším, starší obyvatele a méně zajištěné. Finanční situace rodiny se promítá i do hodnocení některých dalších oblastí  jako dodržování zákonnosti, situace ve školství nebo kontrola svobody trhu.

Hodnocení problémů se také liší podle politické preference. Levicově orientovaní voliči jsou daleko skeptičtější. K největším rozdílům dochází v hodnocení sociálních jistot, situace ve zdravotnictví, situace ve školství a dodržování zákonnosti. Naopak výše zadlužení státu trápí nejvíce voliče TOP 09, na rozdíl od přívrženců ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…