Korupce kolem Klausovy amnestie? Prezidentův syn mluvil o hovadině, a Ladislav Jakl to přibrousil ještě víc

28.03.2015 14:35

Lidé z okolí exprezidenta Václava Klause o tom, že by prezidentskou amnestii z roku 2013 mohla provázet korupce, buď mlčí, nebo celou věc zlehčují. Uvádí to server Lidovky.cz, který osoby blízké bývalé hlavě státu, ale i Klause samotného, oslovil.

Korupce kolem Klausovy amnestie? Prezidentův syn mluvil o hovadině, a Ladislav Jakl to přibrousil ještě víc
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Václav Klaus na Akci D.O.S.T.
reklama

Nedávná smrt lobbisty Petera Kovarčíka totiž oživila mimo jiné také vážné obvinění v kauze Klausovy amnestie. Totiž, že za kritizovanou amnestii někdo údajně mohl inkasovat stovky milionů.

Klausův syn: Jsou to hovadiny

„Nechci se k takovým hovadinám vyjadřovat,“ řekl Klausův syn Václav. Bývalý kancléř prezidenta Klause Jiří Weigl pouze uvedl: „Jsem v zahraničí. Nic o tom nevím.“

Klausova amnestie vyhlášená na Nový rok 2013 vyvolala značně negativní ohlas především kvůli tomu, že omilostnila řadu lidí, obžalovaných či vyšetřovaných ze závažné hospodářské kriminality. V posledních dnech rozruch kolem amnestie rozvířil deník Právo, který upozornil na to, že ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka v dopise švýcarským úřadům napsal: „Podle neověřené informace by suma 25 milionů EUR (600 milionů korun) mohla pocházet z úplatků souvisejících s amnestií vyhlášenou bývalým prezidentem České republiky, Václavem Klausem. “ Soukenka tak komentoval existenci švýcarského účtu, k němuž má přístup mrtvý Kovarčík. Vážnost nového zjištění dokládá také žádost švýcarské generální prokuratury, která před třemi týdny požádala o právní pomoc české úřady.

Podle Jakla Soukenka pracuje s neověřenými informacemi

Soukenkovo tvrzení ostře odmítl Klausův tajemník Ladislav Jakl a zdůraznil, že pracuje s neověřenými informacemi. Soukenku zároveň vyzval, ať raději promluví o svých donátorech. „Měl by říct třeba to, jestli si do Špindlerova Mlýna šel zalyžovat na pozvání pana Luďka Sekyry, Karla Janečka a na vlek použil permanentku Karla Janouška,“ snažil se zlehčit situaci Jakl.

Proti spojení korupce s amnestií se ostře ohradil i exprezident Václav Klaus. „Zcela vylučuji, že v souvislosti s prezidentskou amnestií mohlo dojít k jakýmkoli projevům korupce,“ řekla bývalá hlava státu. Kovarčík podle Klause o amnestii nevěděl, a to až do projevu 1. ledna 2013.

Celý text je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

8:17 Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

Někdejší šéf dnes již neexistujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oznámil, že…