Korupční chování ČT, posouvání reality, lapsy a podrazy. Analytik Žantovský sleduje aktuální dění v televizi a má toho dost. Vyjde Černá kniha

04.02.2017 8:31

TÝDEN V MÉDIÍCH Podjatost, s jakou se ve zpravodajství a publicistice České televize prezentují některé události či osoby, se dá ilustrovat na mnoha příkladech z poslední doby. Stačí sledovat aplaus, jímž provází útoky tradičních politických stran na Andreje Babiše, ale i lásku a pozornost, jakou věnuje ohlášení volebního programu uvadající TOP 09. Mediální analytik Petr Žantovský si všímá nejen toho, jak veřejnoprávní televize posouvá realitu upravováním výroků, ale i toho, že byla nařčena z korupčního chování.

Korupční chování ČT, posouvání reality, lapsy a podrazy. Analytik Žantovský sleduje aktuální dění v televizi a má toho dost. Vyjde Černá kniha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Pouze veřejnoprávní televizi tentokrát patří pravidelný přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. Česká televize totiž podle Žantovského dala tolik bizarních podnětů, že se jí prostě nelze v přehledu největších přešlapů na mediálním poli vyhnout. „Asi nevětší rozpor mezi tím, co ČT sama ve svém etickém kodexu považuje za žurnalistiku profesionální a etickou, a mezi tím, jakou žurnalistiku provozují její zaměstnanci, najdeme v úterních zpravodajských a publicistických pořadech na ČT 24. Toho dne se totiž naplno rozhořel boj České televize proti vicepremiérovi a ministrovi financí Andreji Babišovi. Pro pochopení tohoto klinče je zřejmě nezbytné začít jinde než v Agrofertu či na Kavčích horách, a to ve Strakově akademii, nebo ještě lépe v Lidovém domě,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Jde o to, že se premiér Bohuslav Sobotka takzvaně přidal k mediální poptávce po „vysvětlení původu Babišova majetku“ a vyzval svého nejbližšího vládního spolupracovníka, aby přiznal barvu. „Tato výzva má na první pohled nápadně triviální vysvětlení: Sobotkovi se nelíbí trend předvolebních preferencí, podle nějž hrozí výměna na schůdcích vítězů. Zatímco minule, v roce 2013, ještě socialisté předstihli ANO o drobných pár procent, nyní to vypadá na opačný výsledek, pokud ne přímo ještě drtivější debakl ČSSD. Strana si za to však může sama. Premiér a předseda ČSSD jezdí na politická školení do centrály EU, odezírá ze rtů Angely Merkelové a pak to papouškuje naší veřejnosti, jako by dobře nevěděl, že naše veřejnost už  velko(evro)panské fráze z Bruselu či Berlína dávno nezajímají,“ tvrdí mediální odborník.

ČSSD jenom Chvojka bojem proti Gabalovi a Marvanové nezachrání

Děje se tak nejpozději od okamžiku, kdy německá kancléřka přihrála Evropě imigranty v počtu milionů. „Evropská karta Sobotkovi voliče odnímá, nikoli přidává. Chvílemi to zachraňuje ministr vnitra Chovanec, neboť se staví proti migrantům rozhodně a odmítavě, ale pak zakládá – opět z EU nařízené – ministerstvo pravdy jako nástroj cenzury proti nepohodlným názorům a jejich nositelům. Další k. o. na účtu ČSSD. Tu a tam rozumně pohovoří také ministr zahraničí Zaorálek, ale ten to pak zase zasklí prohlášením, že hacknuté počítače, o nichž bude řeč ještě později, na jeho úřadě mají na svědomí nejspíše Rusové. Třetí bod proti ČSSD. A tak zbytky renomé strany zachraňují spíše výjimky, třeba boj ministra pro lidská práva Jana Chvojky proti absurdnímu nápadu Marvanové, Gabala, Schwarzenberga a spol. na předání veřejnoprávních médií do rukou jim blízkých ´tvůrců´,“ upozorňuje Petr Žantovský.

A tak se není co divit, že se šéf strany s uvadající perspektivou rozhodl vykročit rázně a udeřit na nejviditelnější cíl, totiž do Andreje Babiše. „Samozřejmě, jak jinak, za aplausu médií, zejména České televize. Je třeba si opět říci, co všechno je příčinou střelby na Babiše. Nejen ona panika z jeho možného volebního výsledku, kterou sdílejí svorně socialisté spolu s lidovci, gazdíkovci, kalouskovci, fialovci s veškerou domácí pravdoláskou. Je to i prostinká a velice hloupá vlastnost, kterou bychom si zde v zemi české mohli tapetovat: totiž závist. Babiš má peníze, dokonce hodně peněz. Může si koupit leccos – média, fabriky, čapí hnízda, třeba i nějaké politiky – ale nikoli voliče,“ připomíná mediální analytik.

Čekat úspěch u voličů za útoky na Babiše je naivní

Toho si koupit nemůže, toho musí přesvědčit. „Třeba banálně, jako posledně tou bílou košilí a heslem Bude líp, ale jak vidno, zafungovalo to. A je už dnes jedno, zda větší díl volebního výsledku ANO v roce 2013 měl program hnutí a jeho prezentace, nebo prostě jen zhnusení veřejnosti z praxe provozované do té doby tzv. tradičními stranami. To ostatně ukážou volby letošní. Hnutí ANO je součástí vrcholného establishmentu a volič má tedy plné právo vystavit mu účet. Proč se asi celá scéna – od Sobotky po Fialu – tak bojí, že jeho výsledek bude kladný? Nebo dokonce tak kladný, že by je mohl zcela odstavit od vlivu? Na to nechť si odpoví každý sám. Jedno je jisté: myslet si, že útokem na Babiše získám voliče, je naivní a opět odebírá socialistům další body,“ míní Petr Žantovský.

„Když se k tomu přidá s celou svojí vervou Česká televize, začne to už připomínat proslulý zábavní pořad Ein Kessel Buntes. V úterních Událostech, komentářích se snažil Babiše ugrilovat Lukáš Dolanský, ale s marností až truchlivou. Neměl na Babiše ani argumenty, ani sílu, v podstatě se zesměšnil v přímém přenosu, a to by se moderátorovi údajně vlajkové lodi veřejnoprávní publicistiky stávat nemělo. ČT to ještě podtrhla tím, že proti Babišovi – za Dolanského záda, obrazně i reálně – posadila redaktora Jiřího Štického, o němž se každý může dočíst, že před Babišovým nástupem do Mafry vedl ekonomickou redakci deníku MF Dnes,“ připomíná mediální odborník.

Korupční chování ČT dokladoval Babiš na definici samotné policie

Nynější ekonomický novinář magazínu Reportér, do něhož přešli lidé včetně něj poté, co Mafru koupil Andrej Babiš, je tedy v kardinálním střetu zájmů. „Ale to nakonec vlastně bylo jedno, neboť blábolil tak vybraně, že spíše Babišovi body přihrával. Štický přednesl jakousi pseudoodbornou ekonomickou analýzu, do níž se nakonec sám zamotal, takže pro Babiše bylo až komicky snadné namazat si jej takříkajíc na chleba. Stačilo jen mluvit stručně, jasně, přehledně a srozumitelně. Ze strany České televize však pozvání Štického byl čin naprosto neetický a neprofesionální. Buď si jeho podjatosti přísluní editoři nevšimli, nebo o ní dobře věděli. Ať tak či tak, na svých místech nemají co pohledávat. Takovou lajdáckou práci si koncesionáři neplatí,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Všímá si také toho, že Andrej Babiš nařkl Českou televizi, že se chová korupčně. „Tím naše veřejnoprávníky rozlítil doruda. Oni přece žádné úplatky neberou! Nuže, stačí si přečíst, a Babiš to udělal v přímém přenosu, jak charakterizuje korupci sama policie ČR: ´Korupci je možno charakterizovat jako zneužití postavení, které je spojeno s porušením principu nestrannosti při rozhodování. Je motivováno snahou po materiálním zisku nebo získání jiných výhod. … V širším smyslu je účast v korupčním vztahu etickým a mravním selháním jednotlivců. Schopnost instituce korupci potlačovat a bránit se jí je indikátorem kvality vnitřní kultury celého institucionálního systému jako takového a z ní vyplývajících norem chování v příslušných institucích´,“ cituje mediální analytik stejně jako předseda hnutí ANO definici korupce z webových stránek Policie ČR.

Knižně vyjde rozsáhlá sbírka českotelevizních přešlapů

„Podjatost, s jakou se ve zpravodajství a publicistice České televize prezentují některé události či osoby, je hlavním důvodem, proč týden co týden na tomto místě upozorňujeme na zásadní etická a profesní pochybení v ČT. Mimochodem, brzy vyjde rozsáhlá sbírka českotelevizních přešlapů knižně: bude se to jmenovat Černá kniha České televize a je to 300 stran hustě popsaných nesmysly, lapsy, podrazy a dalšími nepěknými úkazy z vysílání ČT. Mluví-li tedy policejní definice korupce o zneužívání výjimečného postavení, pak v České televizi je to denní chléb. Ona má skutečně výjimečné postavení: občané si ji platí povinně dle zákona, ale jen sama ČT rozhoduje, jakou politiku bude hrát. A je-li to, opět podle téže definice, indikátorem kvality vnitřní kultury této instituce, pak se bojím, že se tu dostáváme do záporných čísel,“ poznamenává Petr Žantovský.

Ostatně to ukázalo i referování ČT ve věci hacknutých počítačů na ministerstvu zahraničí. „Zatímco ministr Zaorálek řekl, že to ´mohli způsobit´ ruští hackeři, ČT tuto větu briskně přeložila do výroku: ´způsobili´ ruští hackeři. I když se Zaorálek pustil na tenký led dohadů, ČT opět předvedla svoji politiku. To bylo obzvlášť pěkně vidět v úterním pořadu 90 ČT24, který byl věnován této problematice. Česká televize si pozvala do studia odborníka na IT Jiřího Nápravníka, ale to neměla dělat. Host totiž nepotvrdil ani jednu propagandistickou tezi, jimiž moderátor jen sršel. Rozhodně popřel, že lze jednoznačně detekovat viníka útoku jako ruského, a to i když mu moderátor toto vysvětlení doslova podsouvá,“ poukazuje mediální odborník například na slova „není to přece nejjednodušší odpověď?“  

Veřejnoprávní televize redukuje svět na černobílé pole boje antagonismů

Podle něj tak moderátor jistě nechtěně pojmenoval jeden z kardinálních problémů veřejnoprávní televize. „Poskytuje totiž nejjednodušší, nejtriviálnější, a pokud možno bezpracná vysvětlení a recepty. Tím samozřejmě redukuje svět na černobílé pole boje antagonismů a připomíná staré dobré leninské zásady, které definovaly tisk – slovo média se ještě nepoužívalo – jako ´kolektivního agitátora, propagandistu a organizátora´. Přesně to Česká televize ve svém zpravodajství a hlavně publicistice činí. A to je hlavní důvod, proč se vážně zamýšlet nad jejím smyslem a důvodem existence,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Doporučil by proto nejen ministru zahraničí, ale hlavně České televizi, výroky Johna McAfee, tvůrce prvního komerčního antivirového programu, jenž prohlásil: „Mohu vám zaručit, že demokratické servery nehackli Rusové. Analytická zpráva obsahuje dodatek se seznamem stovek IP adres, které byly údajně použity ruskými civilisty a vojenskými výzvědnými službami. Některé z těchto adres jsou sice z Ruska, ale většina je z celého světa, což znamená, že hackeři pokaždé fingovali své umístění. Každý hacker, který je schopen prolomit se do serveru Demokratické strany, je i schopen zahladit po sobě všechny stopy. Kdybych byl Číňan a chtěl, aby to vypadalo, že to udělal Rus, použil bych v kódu ruštinu, a použil bych ruské techniky proniknutí do organizace.“

Programu TOP 09 se ČT věnovala s velkou láskou a pozorností

A nakonec si přichystal pár ukázek kvality práce České televize za poslední dva týdny. „Minulou sobotu v Událostech a navazujících pořadech udělala ČT pěknou propagaci straně TOP 09, která představila svůj volební program. Česká televize se věci věnovala s takovou láskou a pozorností, jako by se jednalo o stranickou televizi této strany. Jsem zvědav, zda stejně pečlivě budou v ČT reflektovat programy jiných stran, třeba ANO. K této věci ministr Zaorálek ve vysílání prohlásil, že ´to jediné, co je na tom dobře, je, že TOP 09 prezentovala své cíle´. Téhož dne ve zprávách ve 23 hodin však moderátor pravil, že ´Zaorálek přivítal představení programu TOP 09´. Nu, možná slyším trávu růst, ale řekl bych, že jde o sémanticky dva docela jiné výroky,“ podotýká Petr Žantovský.

Ostatně podobně volný přístup k realitě prezentovala Česká televize už v neděli 22. ledna, kdy v Událostech, komentářích z Trumpovy věty „radikální islámský terorismus zcela vymažeme z povrchu země“ učinila zkrácené „terorismus zcela vymažeme z povrchu země“. „Přívlastky ´radikální´ a zejména ´islámský´ zřejmě někomu v ČT vadí. Komu a proč? Odpověď je možná širší, než se zdá. V pátek minulého týdne vystoupil k výročí osvobození Osvětimi 27. ledna 1945 generální tajemník OSN António Guterres s proslovem, v němž přirovnal holocaust k dnešní ´nenávisti vůči muslimům´. To je hodně velká nehoráznost, proti níž ovšem žádný veřejnoprávní myslitel z obrazovky ČT nehřímal: Třeba jak se s tím srovnává fakt, že muslimové nenávidí všechny nemuslimy a mají to i v podstatě svého učení? Nebo zda je také pravda, že Židé vedli vyhlazovací válku vůči ´Nežidům´? Proč se ČT – v zastoupení svých koncesionářů – neptá?“ podivuje se mediální analytik.

Nejvyšší vrchnostové se rekrutují z neúspěšných socialistických politiků

Hned ale dodává, že odpověď možná najdeme, když si prolistujeme brožovaný život samotného Antónia Guterrese. „Po karafiátové revoluci v roce 1974 se stal jedním z představitelů socialistické strany a zastával nejrůznější funkce v portugalské politice. V roce 1992 se stal předsedou portugalské sociální demokracie a vůdcem opozice proti vládě, v jejímž čele stál Aníbal Cavaco Silva. Tentýž rok se také stal místopředsedou Socialistické internacionály. V roce 1995 jeho strana vyhrála volby a Guterres se stal předsedou vlády, v roce 1999 byl v nových volbách ve funkci potvrzen. Zatímco jeho první funkční období bylo úspěšné, zemi se ekonomicky dařilo, v pozdějším období se objevily vnitropolitické i ekonomické problémy, a proto v roce 2002 po prohraných komunálních volbách Guterres se slovy 'Odstupuji, abych tím zemi uchránil od propadu do politických bažin' rezignuje,“ rekapituluje Petr Žantovský.

V letech 1999 až 2005 ještě působil jako předseda Socialistické internacionály a v květnu 2005 byl ustanoven Vysokým komisařem OSN pro uprchlíky. „Je, či není tedy pravda, že se nejvyšší vrchnostové nadnárodních organizací typu OSN či Evropské unie rekrutují z neúspěšných, a ještě zpravidla socialistických lokálních politiků? A proč právě takoví spouštějí stavidla migraci a podílejí se na erozi tradiční euroatlantické – západní, chcete-li – kultury? A proč do těchto, řečeno s Guterresem, ´politických bažin´ nás vedou, jak jinak – za potlesku veřejnoprávní televize?“ ptá se na závěr mediální odborník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…