Kosovo chce zřídit pravidelnou armádu. Z Bělehradu zní varování, ozvalo se i NATO

21.10.2018 17:45

Kosovští poslanci v závěru týdne odhlasovali zákony, které povedou k přerodu dosud relativně slabých bezpečnostních složek v pravidelnou armádu. Prezident Srbska Aleksandar Vučić považuje tento krok za velmi nebezpečný a varoval před tím, že může vést k „velmi nebezpečným následkům“.

Kosovo chce zřídit pravidelnou armádu. Z Bělehradu zní varování, ozvalo se i NATO
Foto: archiv
Popisek: Vlajka jednostranně vyhlášeného Kosova

Deutsche Welle přinesl informace o tom, že kosovští poslanci ve čtvrtek rozhodli o přeměně části kosovských bezpečnostních složek v pravidelnou armádu. Srbští politici, kteří Kosovo neustále považují za své území, vyjádřili nad tímto krokem obavy. Za všechny je shrnul srbský prezident Aleksandar Vučić. Vytvoření kosovské armády by mohlo vést k „tragickým následkům“ varoval prezident.

Leigislativa, která zatím prošla prvním čtením, počítá se vznikem pravidelné armády v počtu pěti tisíc mužů. Pro zákon hlasovalo 98 poslanců ze 120. Srbští zástupci v kosovském parlamentu hlasování bojkotovali.

Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin varoval, že vytvoření kosovské armády představuje riziko jak pro Srbsko, tak pro srbskou menšinu žijící v Kosovu. Severoatlantická aliance kosovské politiky nejednou vyzvala, aby nezřizovali armádu, pokud nenaleznou podporu také u srbské menšiny. Není to totiž poprvé, co se kosovští poslanci pokoušeli ustavit pravidelnou armádu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

12:00 Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

Mezi podporovatele Pirátů a STAN, kterými se strana chlubí, se nově zařadil herec Karel Zima. Na koa…