Kostlivec pana kancléře. Server píše o údajném problému Zemanova Mynáře

15.10.2013 12:31

Server Česká pozice spekuluje, že problémy hradního kancléře Vratislava Mynáře se získáním bezpečnostní prověrky mohou souviset s neprůhlednou privatizací ostravské Nové huti.

Kostlivec pana kancléře. Server píše o údajném problému Zemanova Mynáře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vratislav Mynář

Vratislav Mynář nemá bezpečnostní prověrku a jeho žádost Národní bezpečnostní úřad pozastavil. Kvůli tomu je vyloučen z řady důležitých jednání, nemůže dokonce ani navštěvovat jednání vlády. Sám kancléř vše bagatelizuje s tím, že prověřování je komplikovaný proces. Ve skutečnosti se však podle České pozice může jednat o pochybnosti NBÚ, způsobené Mynářovým podnikáním v minulosti.

Kancléř Mynář se zapletl do privatizace Nové huti Ostrava, dnešního ArcelorMittalu. Byl akcionářem společnosti Petrcíle, která se o podíl v hutích se státem dokonce soudila. Ve firmě navíc probíhaly nejasné majetkové přesuny, jejichž hlavní postavou byl kontroverzní opavský podnikatel Radim Masný.  

Mynář v minulosti přiznal, že skutečně byl menšinovým akcionářem společnosti Petrcíle. Bývalý blízký spolupracovník Miloše Zemana Miroslav Šlouf navíc uvedl, že jej Mynář poprvé zaujal, když mu pomáhal vymoci dluh právě od Masného.  

Kouzla opavského podnikatele

Kauza společnosti Petrcíle začala, když ji v roce 1996 založili tři manažeři státní Nové huti Ostrava. V manažerských smlouvách měli přislíbený odprodej akciového podílu v případě úspěšného řízení firmy. V roce 1997 k prodeji skutečně došlo. Pak se však hutím přestalo dařit a Zemanova vláda smlouvy vypověděla a žádala návrat podílu. Manažeři o problematickou firmu ztratili zájem a prodali ji společnosti Českomoravská železárenská. Ta si najala podnikatele Romana Masného, známého svými styky na vládní ČSSD, aby ji přiměl ke změně stanoviska.

Majitel společnosti Petr Nádvorník však skončil za jiné obchodní aktivity ve vězení, a v té době jej měl Masný o podíl připravit. Všech akcií se měl, není jasné jakým způsobem, zmocnit Masného právník. Ten následně v roce 2003 jmenoval dozorčí radu Českomoravské železárenské, mezi jejími členy se objevil i do té doby neznámý Mynář. O půl roku později byl navýšen kapitál společnosti Petrcíle tak, že dosavadnímu stoprocentnímu vlastníkovi, Českomoravské železárenské, zbylo jen třicet procent. Zbytek si rozdělili Masný, Mynář a jeden další minoritní akcionář. O pouhé dva měsíce později všichni prodávají své podíly nově založené společnosti, pod kterou je podepsán Masného právník. O necelý rok později pak byly všechny firmy prodány kyperské společnosti, za kterou měl stát finančník Pavel Tykač. Obvykle obeznámený server Motejlek.com spekuluje, že celková cena transakce měla být 800 milionů. Kolik z toho mohl získat Mynář, však není jasné.     

Podle bezpečnostního experta, který se serveru pod podmínkou anonymity rozpovídal, může být právě toto hlavní překážkou Mynářovy prověrky.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Těším se na státnický projev našeho stínového prezidenta Andreje Kisky. Dobře, že „rezident“ na Hradě bude mlčet. Mladá politička z TOP 09 vypustila bombu a Michal Hašek vypěnil

13:04 Těším se na státnický projev našeho stínového prezidenta Andreje Kisky. Dobře, že „rezident“ na Hradě bude mlčet. Mladá politička z TOP 09 vypustila bombu a Michal Hašek vypěnil

Prezident Miloš Zeman se rozhodl připomínat události roku 1968, kterými byl sám postižen, tichou pie…