Kováčik o zemědělství: Máme tu kapitalismus a akcionáři se musejí nakrmit

14.06.2015 14:10

Úřadující předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík, šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek diskutovali v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi o situaci v zemědělství. Faltýnek hájil Agrofert i pěstování řepky na biopaliva a Kováčik to vzal ze široka. Máme tu kapitalismus, takže...

Kováčik o zemědělství: Máme tu kapitalismus a akcionáři se musejí nakrmit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik
reklama

Kováčik si hned v úvodu posteskl, že stav dnešního českého zemědělství odpovídá tomu, jak se s ním posledních pětadvacet let zacházelo. „Musíme udělat všechno pro to, abychom vodu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zadrželi,“ označil jeden z nutných dlouhodobých cílů. Faltýnek doplnil, že naší půdě škodí, když se do ní nevrací organická hmota, tedy trus, jenž produkuje živočišná výroba. Faltýnek v této souvislosti zaútočil na pravicové vlády, které dostatečně nepodporovaly živočišnou výrobu.

V tu chvíli přešel Gazdík do protiútoku, když poznamenal, že stav českého zemědělství odpovídá i tomu, jak se k němu chovaly vlády ČSSD, a co ohledně českého zemědělství vyjednal v EU někdejší český vyjednavač Pavel Telička, jenž je dnes europoslancem za ANO.

Debata o biopalivech

Ve vysílání došlo také na biopaliva. Faltýnek k tématu poznamenal, že slušný zemědělec musí mít úctu k půdě. „Zemědělec, ať už je malý nebo velký, by se měl chovat zodpovědně vůči půdě, protože se centimetr ornice tvoří asi sto let,“ řekl s tím, že Agrofert Andreje Babiše to rozhodně dělá. A pokud jde o biopaliva, musíme si uvědomit, že EU požaduje, abychom měli určitou produkci z biopaliv, pro což hlasovali i poslanci zvolení za TOP 09. Ať si to tedy vyříkají s Miroslavem Kalouskem, který také hlasoval pro podporu biopaliv v roce 2009.

Obratem dodal, že v tuto chvíli není šance, že by se evropských cílů dalo dosáhnout s pomocí biopaliv druhé a třetí generace, o které mluvívá pan Kalousek. K tomu je také třeba dodat, že Faltýnek je členem představenstva Agrofertu.

A Kováčik si ještě přisadil: „Máme tady kapitalismus, kde se ze zákona podniká za účelem dosažení zisku. Takže zemědělec si vybere, co bude pěstovat, aby uživil sebe, své zaměstnance, případně akcionáře,“ poznamenal. Nevidí přitom problém v tom, že Agrofert je prakticky monopolním zpracovatelem řepky, ale v zemědělském výboru sněmovny sedí jeden pracovník Agrofertu vedle druhého, takže ostatní si případně Faltýnka ohlídají.

„Já jako předseda zemědělského výboru mám vliv na zemědělskou politiku naší země, ale nemám exekutivní funkci, nejsem ministrem, takže tady já osobně střet zájmů necítím,“ zdůraznil sám Faltýnek. Na střety zájmů prý mají upozorňovat i zaměstnanci Agrofertu, ale co to přesně znamená? „Chceme, aby se nekradlo,“ doplnil Faltýnek ve zkratce.

Moravec následně připomněl, že do skupiny Agrofert patří 49 firem, většina z nich spadá do zemědělského sektoru, potravinářství a do chemického průmyslu. „Já si vážím toho, že jsem mohl pracovat pro Andreje Babiše a pro Agrofert, který zaměstnává pětatřicet tisíc lidí a platí miliardu na daních. Já chápu, že se zavedeným politickým stranám nelíbí, když podnikatel vstoupil do politiky a chce jejich systém změnit,“ udeřil Faltýnek.

V tu chvíli se znovu ozval Kováčik, který poznamenal, že takový gigant vznikl díky podivné kupónové privatizaci. „A důsledkem této privatizace bylo taky to, že se řada činností v České republice úplně vytěsnila, a kdyby nebylo Agrofertu, tak by to nedělal vůbec nikdo. Tradiční strany, které tady dvacet pět let vládly, vládly blbě. Kdyby jich nebylo, žádné hnutí ANO by nevzniklo,“ rozjel se komunista.

Faltýnek konstatoval, že hnutí ANO chtělo prostě věci opravit, protože předchozí vlády toho mnoho nepředvedly. Vůči tomu se ale ohradil Gazdík, podle něhož řadu věcí nastartovala předchozí vláda, na níž se podíleli i STAN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: „Takový nadšení po roce 89.“ Zklamaný Ondřej Hejma o Západu. Proroctví

7:42 Vrbětice: „Takový nadšení po roce 89.“ Zklamaný Ondřej Hejma o Západu. Proroctví

„Šaráda pokračuje,“ myslí si o Vrběticích komentátor Ondřej Hejma. „Je to pořád ta stejná politika k…