Kradlo se v rozvědce? Slonková nabourává panství ČSSD

02.11.2021 9:24

Důrazné klepání na dveře brzy nad ránem, důkladná prohlídka bytu ze strany policie a večer padlo obvinění. Sabina Slonková přináší nové informace ke kauze, kterou spustil Andrej Babiš v roce 2018. Nejde v ní o nic menšího, než o nakládání s penězi daňových poplatníků v době, kdy na civilní rozvědku měla dohlížet ČSSD. Existuje podezření, že si špioni žádali o peníze na nákup techniky a provádění operací, ale část si nechávali pro sebe.

Kradlo se v rozvědce? Slonková nabourává panství ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

Anketa

Myslíte, že prožijeme Vánoce a Nový rok v lockdownu?

66%
24%
hlasovalo: 21934 lidí

Policie již přes rok a půl šetří kauzu vyvedení desítek milionů korun z rozvědky. Obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta z podvodu a zneužití pravomoci. Blahut měl podle obvinění vyvést z rozvědky desítky milionů korun prostřednictvím operace na záchranu misionáře Petra Jaška vězněného v Súdánu.

Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz upozornila, že k Blahutovi teď přibyl další obviněný - někdejší dlouholetý příslušník tajných služeb Martin Uher. „I pro Uhera si policisté došli brzy ráno a důkladně mu prohledali byt. A večer jej pak s obviněním, v němž jej podezřívají ze zpronevěry tří milionů korun, pustili domů,“ napsala Slonková.

Rozvědka, pro kterou Blahut pracoval, je již několik let prověřována, jelikož existují pochybnosti o tom, zda tajná služba hospodaří s penězi od daňových poplatníků řádně.

„Vyšetřování přitom nespustila starost politiků o veřejné peníze. Případ měl jasné politické pozadí, kdy šlo o boj mezi Andrejem Babišem a lidmi spojenými s bývalým ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem,“ doplnila Slonková.  

Pod ministra vnitra tato rozvědka spadá a Babiš měl za to, že v časech, kdy resort spravovali sociální demokraté - konkrétně Milan Chovanec ve vládě Bohuslava Sobotky, se tu plýtvalo s penězi. Prověřování spustil ještě ve své jednobarevné vládě bez důvěry na počátku minulého volebního období. Existuje podezření, že si špioni žádali o peníze na nákup techniky a provádění operací, ale část si nechávali pro sebe.

Je však třeba také říci, že tajné služby nemohou vždy plně odkrýt karty a ukázat, na co využily ty či ony finanční prostředky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

17:52 „Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

V Otázkách Václava Moravce se k možnému střetu Ukrajiny a Ruska vyjadřoval bývalý ministr zahraničí …