Hodnocení více než dvacetiletého vývoje Česka a zklamání nebo naopak potěšení z rodné hroudy. Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly krajanů ze dvou mocností kontinentální Evropy, tedy z Francie a Německa. Z jejich odpovědí sice plyne velká skepse, ale oba vkládají naději do mladých lidí.
Produkční z Paříže
Ve městě nad Seinou žije Marie Hodousková, která se zabývá filmovou produkcí v oblasti střední a východní Evropy. O své rodné zemi říká: „Společnost se vyvíjí přirozeně. Lidé si ještě pamatují, jak to bylo před rokem 1989 a proto máme srovnání. Máme představu, co bychom chtěli změnit a víme, že společnost změnit jde. Zatím se v politice neangažují ti správní lidé a společnost ani sama o sobě není dostatečně občanská. Možná tento dlouhodobější neuspokojivý stav vyústí ve větší politickou angažovanost mladší generace.“ Dvacet let svobody je podle ní málo na to, aby se do politiky dostali kvalitní lidé.
Nejvíce ji na Česku prý zklamaly letošní volby. „Jde o neuvědomělost českého voliče, který naletí politickým stranám, jež jsou pouze mediálními bublinami. Naopak strana, která má pro společnost přínosný projekt, se do Parlamentu nedostane,“ sděluje. Těší jí prý kritické myšlení některých lidí. „Ve společnosti existují kritické elementy, které ji chtějí očišťovat od korupce a mafiánských praktik,“ dodává krajanka z Francie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský