Krajský soud v Brně projedná případ miliardové pokuty od ÚOHS

24.05.2012 6:55

Krajský soud v Brně dnes projedná případ téměř miliardové pokuty, kterou v roce 2007 skupině nadnárodních strojírenských firem uložil za kartel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pokuta je dosud rekordní.

Krajský soud v Brně projedná případ miliardové pokuty od ÚOHS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Krajský soud se případem zabýval už dříve, řízení ale přerušil. Soud čekal na posouzení několika klíčových právních otázek Soudním dvorem EU. Ten v únoru rozhodl, že český ÚOHS mohl skupině nadnárodních společností pokutu dát, ačkoli je potrestala i Evropská unie.

Šestnáct let trvající korupce

Celkem 16 firem z holdingů Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba a Nuova Magrini podle ÚOHS 16 let od roku 1988 do roku 2004 a téměř po celém světě nezákonně kooperovaly v tendrech. Sdělovaly si ceny svých nabídek a jedna z nich si tak vždy zakázku zajistila. V Česku šlo jen v letech 2001 až 2004 o zakázky za 700 milionů Kč. Podle antimonopolního úřadu ujednání vyloučilo hospodářskou soutěž a mohlo navyšovat cenu zařízení.

ÚOHS firmy pokutoval za období před vstupem ČR do EU. Původně pokuta dosáhla 979,2 milionu korun pro 16 firem z devíti nadnárodních holdingů. Následně ÚOHS společnostem Areva T&D Holding a Siemens AG pokutu snížil. Souhrnná sankce 941,9 milionu Kč byla ale i tak nejvyšší v historii úřadu.

V následné právní bitvě firmy napadly, že by měly být za stejný přečin trestány dvakrát - jak Evropskou komisí, tak českým úřadem. Brněnský krajský soud tak v roce 2008 rozhodnutí zrušil, proti čemuž se ÚOHS odvolal. Nejvyšší správní soud mu dal v dubnu 2009 za pravdu a verdikt krajského soudu zrušil, čímž pokuty znovu nabyly platnosti. Krajský soud nyní musí opět rozhodnout.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …