Krást v oboru Drábkova Šišky se prý vyplatí. Co si naúčtujete, to dostanete

05.10.2012 7:21

Do počítačových programů není vidět, institucím chybí dostatek odborníků, kteří by měli na starosti jejich dodávky a sestavení. Experti soudí, že úřady neumí "nehmotné" zakázky ani pořádně zadat. Píší o tom páteční Lidové noviny.

Krást v oboru Drábkova Šišky se prý vyplatí. Co si naúčtujete, to dostanete
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.
reklama

Kontroloři antimonopolního úřadu potvrzují, že zakázky na informační technologie patří k nejrizikovějším.

"Na auto se podíváte, osaháte si ho. Tady se nedá odhadnout, co se uvnitř skrývá. Ty výrobky jsou jiné, je potřeba se vyrovnat s jejich nehmotností," říká proděkan Fakulty informačních technologií Vysokého učení v Brně Tomáš Hruška. I na straně expertů prý chybí lidé s patřičnými znalostmi a pravomocemi současně. Otevírá se tak prostor pro korupci.

Profesor Jiří Zlatuška z Masarykovy univerzity ironicky říká, že by stačila alespoň "mírná kompetence" lidí, kteří mají zadávání zakázek na starosti. "Dodavatel si naúčtuje, co může. Logicky. Stát udělal chybu, už když nevytvořil a neudržel kompetentní ministerstvo informatiky," je přesvědčen a dodává, že bez kontroly zakázek stát přichází o peníze.

Právě takto nastavené podmínky tvoří podhoubí pro korupční aféry. Připomeňme poslední velkou kauzu, která pochází z ministerstva práce a sociálních věcí. Policie obvinila náměstka Jaromíra Drábka ministra Vladimíra Šišku a vedoucího ministerského odboru informatiky Milana Hojera z údajného uplácení firmy OKsystem. Drábek kvůli aféře k 31. říjnu na svoji funkci rezignuje.

Šiška se v oblasti informačních technologií pohybuje dlouhou dobu. Spolu s Drábkem vlastnil firmu iDTAX, kterou prodali ještě před nástupem Jaromíra Drábka do funkce na MPSV.

IT, stavebnictví a zdravotnictví - kámen úrazu

"Sektor dodávek a služeb informačních technologií považujeme společně s oblastí stavebnictví a zdravotnictví z pohledu veřejných zakázek za nejrizikovější," říká mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

Masarykova univerzita začala studenty připravovat tak, aby uměli propojit praxi informatika s managementem. Většina z nich nicméně skončí u soukromých firem, které nabízejí lepší platové podmínky než stát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…