Křesťané v Sýrii mají o Asadovi jasno. Západ patrně příliš nepotěší

25. 2. 2016 10:56

Zatímco západní média a politici hovoří o tom, že Asadův režim představuje pro Sýrii tu nejhorší variantu, zdaleka ne všichni Syřané mají stejný názor. Zdejší křesťanská komunita naopak v prezidentu Bašáru Asadovi vidí svoji spásu a plně jej podporuje.

Křesťané v Sýrii mají o Asadovi jasno. Západ patrně příliš nepotěší
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Internetový server Christian Today informuje o rozhovoru s biskupem Lukou al Khourim, který se v něm vyjadřuje o prezidentu Asadovi skutečně velmi pozitivně. Naopak kritizuje jeho odpůrce na Západě. „Koncept etnických menšin pochází ze Západu. Pod Asadem jsme všichni Syřané. Jsme na 100 % sunnité, na 100 % křesťané, na 100 % drúzové a na 100 % alavité. Jsme prostě jednotný národ Syřanů,“ cituje server vyjádření al Khouriho a konstatuje, že i přes četné důkazy o mučení a bombardování křesťané a další minoritní společenství Asada podporují.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Tuto válku vede syrský lid proti teroristům ze zahraničí,“ konstatuje al Khouri. Podobné názory však mají i další příslušníci asyrských křesťanů. „Jestliže Asad padne, tak džihádisté nezmasakrují jenom nás, ale zavraždí také všechny umírněné muslimy. Sýrie neměla za celých čtyřicet let problémy mezi odlišnými náboženstvími a sektami. Každý syrský křesťan proto bude odhodlaně bojovat proti invazi žoldáků ze zahraničí, kteří jsou finančně podporováni státy Perského zálivu a Západem,“ cituje Christian Today názor nejmenovaného asyrského křesťana.

Právě asyrští křesťané se stávají od začátku občanské války v Sýrii hlavním terčem zvůle džihádistů z Islámského státu. Desítky tisíc z nich musely opustit své domovy, další byli popraveni a jiní přebývají v zajetí. Čas od času se však některé z nich podaří zachránit. Předevčírem například informovala agentura ARA News o 42 asyrských křesťanech, kteří byli po více než ročním zajetí propuštěni Islámským státem. „Dnes byla propuštěna poslední skupina rukojmích, kteří byli zajati vloni v únoru v Tel Temir. Pro Asyřany je tento den požehnáním,“ cituje agentura místního předáka komunity Edmuna Gabriela.

Celý text v angličtině je ZDE.

V loňském únoru došlo k rozsáhlé ofenzivě bojovníků Islámského státu na křesťanské vesnice v provincii Hasakah. Následovaly prudké boje mezi ISIS a jednotkami asyrských bojovníků, které podporovaly také kurdské jednotky. Než byly džihádisté vytlačeni zpět, vzali s sebou asi 230 civilistů jako rukojmích. Překvapivě se však podařilo díky zdlouhavým jednáním a podpoře arabských prostředníků prakticky všechny zadržené postupně propustit. Před třemi dny potom Islámský stát splnil svůj slib a předal i zbytek rukojmích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…