Kritika Babiše nefunguje! Na světlo vyplula vnitrostranická analýza ČSSD

04.11.2017 8:40

ČSSD si nechala zpracovat analýzu svého volebního hororu. Proč strana, která kdysi dosahovala zisku přes 30 procent hlasů voličů, nezískala v roce 2017 ani osm procent? Vyděsila své vlastní voliče.

Kritika Babiše nefunguje! Na světlo vyplula vnitrostranická analýza ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády den po té, co premiér Bohuslav Sobotka ohlásil její demisi

Sociální demokraté budou mít v únoru mimořádný sjezd, na kterém si zvolí nové vedení a pokusí se o celkový restart. Jenže aby se to podařilo, musí si strana vyhodnotit, proč v letošních volbách dopadla hůř než pověstní sedláci v bitvě u Chlumce a příště se podobných chyb vystříhat. V čem tedy udělali sociální demokraté chybu vůbec největší? Podle analýzy, kterou si strana nechala zpracovat, přestala být ČSSD srozumitelná a nezvládla komunikaci s voliči. Co se však skrývá za touto obecnou frází?

„Poslední dobou představitelé strany vzývali příchod nové průmyslové éry, kdy velký díl práce převezmou stroje. Chválili, že ubude špatně placených pozic. Tradiční voliči sociálních demokratů ale radost z vyhlídek nesdílejí. Naopak je děsí, co si počnou ve světě profesionálních techniků,“ citují z analýzy Lidové noviny.

Sociální demokraté by se tak měli pokusit vrátit ke svým voličům, jenže ty si mezitím rozebrali Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD), takže na stole leží otázka, zda se vůbec ČSSD bude mít ke komu vrátit.

„Současnou situaci, do které se ČSSD nyní dostala, způsobila série chybných rozhodnutí vedení strany po loňských krajských volbách. Jedním z těch hlavních bylo, že strana na základě výsledků voleb do krajských zastupitelstev a následně i dle různých vnitrostranických analýz věděla, že na voliče nefunguje její přední téma – kritika hnutí ANO a jejího lídra Andreje Babiše. Navzdory těmto faktům se až do sněmovních voleb ‚antibabišismu‘ držela,“ pokračuje deník.

Ale je po volbách, řeklo by se, že nastal čas otočit list a postavit stranu znovu na nohy. Jenže s kým? Problém strany dnes spočívá mimo jiné i v tom, že do Poslanecké sněmovny se dostali jen všem dobře známí politici – Lubomír Zaorálek, Bohuslav Sobotka a další matadoři, kteří nesou odpovědnost za tvrdý pád strany. Sociálním demokratům scházejí nové osobnosti, které by dokázaly přilákat voliče.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právnícký rozbor Istanbulské úmluvy: Úderníci v taláru mohou rozpoutat šílenství. Co znamená to „aktivní zapojení mužů do prevence“, to bude nějaké školení?

13:01 Právnícký rozbor Istanbulské úmluvy: Úderníci v taláru mohou rozpoutat šílenství. Co znamená to „aktivní zapojení mužů do prevence“, to bude nějaké školení?

Expert Trikolóry doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D. se na blogu webu Aktuálně rozepsal o Istanbulské …