Kritizuje Zelenského i „nácky“ z Ukrajiny. Dočkala se zastání vůči výhrůžkám

27.07.2025 17:29 | Zprávy

Ukrajinský sociolog Volodymyr Iščenko na sociálních sítích oznámil, že světlo světa spatřil otevřený dopis na podporu historičky Marty Havryško, která absolvovala univerzitu ve Lvově, věnuje se tématu holocaustu a v posledních letech na sebe upozornila kritikou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a současné vlády v Kyjevě. V poslední době prý historička, na jejíž výroky upozornil server ParlamentníListy.cz, čelí všelikým výhrůžkám.

Kritizuje Zelenského i „nácky“ z Ukrajiny. Dočkala se zastání vůči výhrůžkám
Foto: Clark University
Popisek: Ukrajinská historička Marta Havryško

Volodymyr Iščenko, ukrajinský sociolog, na sociální síti Facebook oznámil, že se podílel na tvorbě dopisu sepsaného na podporu Marty Havryško.

Anketa

Máte důvěru ve velení Armády České republiky?

1%
98%
hlasovalo: 10775 lidí
„Napsali jsme otevřený dopis na obranu Dr. Marty Havryško, ukrajinské historičky a badatelky zabývající se holocaustem, která byla v posledních letech vystavena neustálým antisemitským útokům, výhrůžkám smrtí a znásilněním kvůli svým studiím a veřejnému postoji k ukrajinské krajní pravici, historickému revizionismu a etnonacionalismu,“

Co přesně v otevřeném dopise stojí.

My, níže podepsaní, vyjadřujeme hluboké znepokojení nad rostoucím omezováním akademické svobody na Ukrajině v souvislosti se složitými otázkami ukrajinské politiky a historie. Ruská invaze a probíhající válka již vážně zasáhly ukrajinský akademický a vzdělávací sektor, zničily univerzity, vysídlily vědce a omezily mobilitu (zejména ukrajinských mužských výzkumníků). Kromě těchto tragédií jsme svědky alarmujícího nárůstu obtěžování, výhrůžek a pronásledování – často pramenících z nacionalistického aktivismu a veřejných kampaní – zaměřených na vědce, kteří pokračují ve svém výzkumu v těchto mimořádně obtížných válečných podmínkách. Obzvláště zranitelní jsou ti, kteří pracují na citlivých, nedostatečně prozkoumaných a často politicky nevýhodných tématech, jako jsou krajní pravice, etnonacionalismus a demokratický úpadek na Ukrajině,“ lze se dočíst hned v úvodu otevřeného dopisu.

K takto pronásledovaným osobám patří podle tvůrců dopisu i Havryško, na jejíž vyjádření opakovaně upozornil i server ParlamentníListy.cz.

Historička, která přednášela na Harvardu i na Sorboně, prý čelí výhrůžkám znásilnění i smrtí. A témuž je prý vystaveno i její dítě.

Anketa

Máte důvěru ve velení Armády České republiky?

1%
98%
hlasovalo: 10775 lidí
Tyto výhrůžky již více než rok pocházejí od mezinárodní krajně pravicové sítě reagující na její kritický postoj k ukrajinskému etnonacionalismu a její práci o historické a současné krajní pravici na Ukrajině. Mnoho z těchto výhrůžek pochází od ukrajinských a ruských krajně pravicových aktérů zapojených do vojenských aktivit,“ stojí v dopise.

Lze se v něm též dočíst, že historička je pronásledována za to, že důsledně dbá na zachování akademické poctivé práce.

Jádrem tohoto případu je snaha umlčet kritickou badatelku, která se odvažuje hovořit o oživení krajně pravicových hnutí a historického revizionismu na Ukrajině, o jejich akceptaci státními institucemi a občanskou společností a o jejich rostoucí legitimizaci v západní veřejné sféře. Jako pedagožka o holocaustu Dr. Havryško vyučuje kurzy o antisemitismu a rasismu. Jak může dodržovat etický imperativ „nikdy znovu“ – a demonstrovat, kam vede rasismus, diskriminace a nenávist –, zatímco se od ní očekává, že bude mlčet o zkreslování holocaustu a revizionismu druhé světové války?

Tento případ je příkladem nebezpečné politické dynamiky, v níž je kritika krajně pravicových ideologií a etnonacionalismu přeznačována jako „hrozba pro národní bezpečnost“, čímž legitimizuje pronásledování a cenzuru.

Anketa

Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?

89%
5%
hlasovalo: 10544 lidí
Akademická svoboda, svoboda projevu a vědecká integrita nesmějí být podřízeny politické ani geopolitické loajalitě. Jejich jedinými legitimními standardy jsou intelektuální poctivost a analytická důslednost.

Jenže ne každý má za to, že je historičku Havryško třeba hájit.

„Je ‚učená‘ asi stejně, jako já jsem rocková hvězda. Kdysi jsem k ní choval sympatie, ale její vlastní jednání je velmi rychle vyčerpalo. Může za to jen ona sama. Existují velmi vážné otázky ohledně toho, co ji vlastně motivuje. Tento dopis je vtip a každý, kdo ho podepsal, je buď nástrojem, nebo hlupákem. ‚Špatný úsudek‘ je asi nejmírnější sousloví, kterým to mohu popsat. Děkuji za odhalení povahy této skupiny,“ poznamenal v diskusi pod příspěvkem sociologa Iščenka bloger Bohdan Pechenyak.

O ukrajinské historičce

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Diskuse obsahuje 15 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

O mrtvých jen dobře? Na Krampola se slétli „lepší lidé“. A je zle

14:20 O mrtvých jen dobře? Na Krampola se slétli „lepší lidé“. A je zle

Charismatický hlas herce Jiřího Krampola již ve veřejném prostoru nezazní. Někteří lidé se však domn…