Křivé nařčení v Břeclavi poškodilo slušné Romy, zdůrazňuje Šimůnková

25.05.2012 17:02

Případ smyšleného napadení v Břeclavi poškodil slušné Romy i ty, kteří se zabývají začleňováním vyloučených obyvatel. Veřejnost by proto v budoucnu měla k podobným informacím přistupovat obezřetně. V tiskovém prohlášení to uvedla zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Reagovala tak na kauzu kolem zraněného patnáctiletého hocha, který si vymyslel napadení Romy, a posléze se ukázalo, že se zranil sám. Šimůnková také ocenila omluvu všem Romům od chlapcovy matky.

Křivé nařčení v Břeclavi poškodilo slušné Romy, zdůrazňuje Šimůnková
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Monika Šimůnková
reklama

"Břeclavská událost by se měla stát trvalou připomínkou toho, jak obezřetně a pečlivě musí každý přistupovat k informacím, které se k němu dostávají," uvedla Šimůnková s tím, že obzvlášť opatrná by měla být v takových případech média. Podle Šimůnkové by lidé neměli činy jednotlivců vztahovat na celé skupiny obyvatel.

Trestní stíhání za křivé obvinění

Chlapec původně vypověděl, že jej napadli tři Romové. Kvůli zranění přišel o ledvinu. Tento týden ale policie na základě vyšetřování sdělila, že hoch si vše vymyslel a úraz si způsobil pádem z výšky při nepovedeném gymnastickém cviku. Lhal prý proto, že se bál reakce své matky.

"Toto nepravdivé obvinění během několika dnů výrazně poškodilo dlouhodobou práci všech, kteří se snaží o začleňování sociálně vyloučených Romů, a postavilo před společenské odsouzení i řadu poctivých Romů," konstatovala Šimůnková. Původní výpovědi vzbudily ve městě velké vášně, kterých využila některá radikální uskupení k uspořádání dvoutisícové demonstrace. Policie hledala trojici neznámých mužů a například na sociálních sítích se objevovaly výzvy na chlapcovu podporu, které často obsahovaly kritiku romské komunity.

Chlapcova matka se za křivé obvinění všem Romům omluvila, čin svého syna označila za klukovinu. Chlapcovou lží se bude zabývat Nejvyšší státní zastupitelství, které prověří, jestli tak hoch neporušil zákon. Romská sdružení v otevřeném dopise adresovaném premiérovi Petru Nečasovi a celé vládě žádají vznik zákona, který by umožnil trestně stíhat původce smyšlených případů namířených proti Romům.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…