Krizový plán Bruselu? Zvrácené, píše Kamberský. I tyhle budeme platit

14.06.2020 21:19

Komentátor Petr Kamberský se domnívá, že vzájemná evropská pomoc musí mít logiku. Rozepsal se o tom alespoň pro server Lidovky.cz.

Krizový plán Bruselu? Zvrácené, píše Kamberský. I tyhle budeme platit
Foto: Repro Facebook
Popisek: Komentátor LN, Petr Kamberský
reklama

Kamberský ve svém komentáři citoval návrh Evropské komise o tom, že 750 miliard se rozdělí mezi členské země ve formě grantů a úvěrů. „Největšími příjemci mají být Itálie a Španělsko, tedy země nejpostiženější pandemií COVID-19 jak ze zdravotního, tak ekonomického hlediska. Připadnout jim má 313 miliard eur přímých plateb a úvěrů... třetí největší částku – 63,8 miliardy eur – má dostat Polsko,“ píše komentátor a rozebírá, jak se mnozí posmívají V4 a tomu, jak je kdysi nerozborná jednota skupiny v troskách.

„No aby ne, když Česko má dotovat nejen Itálii a Španělsko coby země postižené epidemií, ale též bohatší Řecko či Portugalsko, které zvládly jarní epidemii stejně úspěšně jako my, navíc má být masivním příjemcem pomoci Polsko?“ píše Kamberský. 

„V tomto smyslu je skoro zázrak, že český odpor k současné podobě plánu ‚Next generation Europe‘ podporuje nejen Maďarsko, ale že se k mnohým výhradám připojilo i Slovensko,“ dodává komentátor. Je podle něj sice samozřejmostí, že je i v českém národním zájmu, aby se jižní země Evropy vzpamatovaly, zároveň je však nutné, aby pomoc postiženým měla nějakou vnitřní logiku.

„Buď pomáháme zasaženým koronavirem – a pak nevadí, že jsme chudší než Italové. Prostě pomáháme, ale pak nedává smysl dotovat Řecko či Polsko. Nebo se pomáhá těm, které nejvíce trefí následná krize – ale to klidně může být i Česko či Švédsko jako exportní země! Je-li však míra potřebnosti určována předkrizovou nezaměstnaností, pak je to zcela zvrácené. Máme málo lidí bez práce zejména proto, že máme nízké platy. Takže budeme platit nikoli ‚navzdory tomu, že jsme chudí‘, ale ‚právě proto, že jsme chudí‘?“ zeptal se Kamberský, který tato slova sdílel i na sociální síti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

4:40 A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

Slova předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že svévolný Zemanův výklad Ústavy nezná mezí, nen…