Krušná reportáž z Athén: Mladí uprchlíci si našli nový způsob obživy. Není to opravdu nic pěkného

23. 5. 2017 10:29

Německý týdeník Spiegel ve své reportáži z Athén líčí příběhy mladých uprchlíků, kteří si na živobytí vydělávají vlastním tělem. Za jejich krušný osud může podle ctnostných zástupců neziskových organizací liknavý a chaotický přístup řeckých úřadů.

Krušná reportáž z Athén: Mladí uprchlíci si našli nový způsob obživy. Není to opravdu nic pěkného
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ilegální tábor zvaný "džungle" opouštějí jeho obyvatelé

Sedmnáctiletý Mohammad dorazil do Athén asi před měsícem. Stejně jako mnoho jiných uprchlíků má hluboko do kapsy a vyhlídky do budoucnosti značně nejisté. Postává na náměstí Victoria v centru Athén, které se stalo provizorním domovem pro mnoho migrantů. „K Mohammadovi se právě blíží muž středního věku. Ačkoli mluví řecky, chlapec přesně ví, co od něj chce. S uslzenýma očima mu v angličtině říká jasné ne,“ píše Spiegel.

Náměstí Victoria se stává v posledních měsících centrem prostituce pro nezletilé uprchlíky, mezi jejichž klienty patří zejména postarší muži. „Zatím jsem se neprodal, ale je to jen otázka času. Mám v kapse asi 30 eur a myslím, že nebudu mít jinou možnost. Budu dělat to, co dělají ostatní. Co mi zbývá jiného? Mám umřít hlady v parku?“ říká mladík, který v únoru dorazil ke břehům řeckého ostrova Lesbos a požádal zde o azyl.

Do nepříjemné situace se mladíci z Afghánistánu, Pákistánu či Sýrie dostávají také kvůli průtahům při rozhodování o azyl. Samotný Mohammad obdržel pozvání k rozhovoru až na 4. ledna příštího roku. V samotném Řecku se momentálně nachází asi 2000 nezletilých migrantů. Rovněž sedmnáctiletý Ahmad přijel do Evropy před dvěma lety. Otec mu dal coby nejstaršímu ze sedmi dětí 2000 eur z prodeje pozemku a pašeráci jej dovezli do Turecka.

Celou reportáž  v angličtině najdete ZDE.

Podle plánu měl skončit ve Velké Británii nebo Německu, ale místo toho uvízl v Athénách, kde dělá prostituta. „Živím se tímto způsobem už rok a půl. Když mi došly peníze, měl jsem tři možnosti. Buď prodávat drogy, připojit se k pašerákům nebo dělat prostituta,“ cituje Spiegel mladého migranta s tím, že o své práci hovoří bez emocí. „Za orální sex inkasuje 50 eur, za standardní sex potom více. Cílem Ahmeda je ušetřit 5000 eur a získat falešný pas a letenku do Německa.“

Jak reportéři německého magazínu uvádějí, vyjednávání o ceně probíhá zcela otevřeně před očima policistů, zákazníků i běžných kolemjdoucích. „Úřady i nevládní organizace dobře vědí, co se tady děje. Nikdo ale neprojevuje ochotu nějakým způsobem zakročit. Prostituce nezletilých migrantů vzkvétá, protože systém selhal. Řecko nemá dostatečné finanční prostředky na péči o nezletilé migranty.

Chaos, jaký vládne na řeckých úřadech, nepřestává překvapovat i otrlé sociální pracovníky. Jednou z nich je i Marleen Kothalsová z nevládní neziskové organizace Save the Children, která má za sebou dlouholeté zkušenosti. „Pracovala jsem v Kongu, Sierra Leone či Keni, ale to, co zažíváme v Řecku, jsme nezažili ani tam. Právní předpisy se zde stále mění, nefunguje žádná koordinace a na jednotlivých úřadech se uplatňují zcela odlišné přístupy.“

I když nezletilí uprchlíci žijí v nějakém azylovém centru, od prostituce je to nemusí uchránit. Sedmnáctiletý Arash z Afghánistánu má kde složit hlavu více než rok, ale stejně se prodává. „Zpočátku jsem se bál. Když mi ale došly všechny peníze, tak jsem do toho šel. Vydělávám si kolem 100 eur za měsíc. Kdybych ale našel jinou práci, okamžitě bych s tím přestal. Nemám ale povolení pracovat. Sex se starším mužem je špatně, ale je to prostě má poslední možnost.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…