Kšefty na obraně v nových souvislostech? Šlachta zmínil dosud neznámý web o Omnipolu

30. 8. 2020 8:00

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta na svém facebookové profilu upozornil na zjevně čerstvý internetový projekt s názvem PravdaoOmnipolu. Ten má za cíl, jak ParlamentníListy.cz zjistily, upozorňovat na možné nekalosti kolem obrovských zakázek resortu obrany.

Kšefty na obraně v nových souvislostech? Šlachta zmínil dosud neznámý web o Omnipolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta křtil svou knihu Třicet let pod přísahou
reklama

„Krásné úterý všem. Teď tady čtu tenhle článek, a tak si říkám, že kdyby se chtělo, tak se pár miliard úspor vždycky najde. Třeba v armádních zakázkách. A pak bychom si možná nemuseli tolik půjčovat na to „rouškovné“ pro seniory. Nebo by mohl být nižší ten 500 miliardový schodek," uvedl Šlachta na FB v souvislosti s odkazem na výše uvedený web.

Anketa

Je špatně, když se lidé smějí zranění prezidenta Zemana?

95%
5%
hlasovalo: 13571 lidí
Jeho autory sice ParlamentníListy.cz nebyly schopny dohledat, ovšem záměr je až blankytně jasný.

„Jedna firma, jeden rok a tři kauzy na poli armádních zakázek. Tak by se dal charakterizovat stále neskončený rok 2020 pro zbrojařskou firmu Omnipol. Ta patří k častým účastníkům výběrových řízení pořádaných Ministerstvem obrany. Na tom by nebylo nic neobvyklého a není nic neobvyklého ani na tom, že se jedná o částky přesahující miliardy korun. Nicméně pokud se na tendry podíváme pod drobnohledem, zjistíme, že jsou zahaleny šedou mlhou, specifikacemi na míru, odvolanými náměstky, a tak nějak je z nich cítit korupční pachuť," stojí v úvodníku. 

Pravda o Omnipolu zatím nabízí jen skrovný počet článků, jejich styl se ovšem zdá být ryze novinářský. Anonymní autoři vynechávají emoce a snaží se poměrně přijatelnou češtinou klíčovat vazby a vztahy, které Omnipolu údajně dodávají královské zisky. 

„Společnost Omnipol a její dceřiná společnost Zenit jsou spojené s celou řadou kauz armádních zakázek. Tento web si klade za cíl o nich informovat. Najdete zde přehled největších kauz spojených s Omnipolem i přehled lidí, kteří jsou s jednotlivými kauzami spojení," uvádí také zmíněné webovky.

Otázkou zůstává, proč na málo známý web upozornil právě Robert Šlachta. Odpověď můžeme nalézt v jeho knize. Bývalý policista se v ní jal odhalovat nejen zákulisí kauz a vyšetřování, ale mnohdy i detaily policejní práce, jejímž cílem bylo rozkrýt korupci. Za titul Třicet let pod přísahou ho podle ministra vnitra Hamáčka (ČSSD) prověřuje policie kvůli informacím, které v knize zazněly.

Fotogalerie: - Třicet let pod přísahou

Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovanéh...
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovanéh...
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovanéh...
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovanéh...
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovanéh...
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovanéh...

„Samozřejmě, že já jsem s tou knížkou šel po hraně. Věděl jsem, že půjdu na hraně i v těch osobních věcech,“ řekl na to konto Šlachta.

Zdůraznil také, že na Hamáčka nechystá trestní oznámení, protože nechce zatěžovat státní zastupitelství. Chce však vědět, odkud unikla informace o jeho prověřování, Zda jde o systémovou věc, nebo zda se Jan Hamáček dopustil pochybení, když konstatoval, že je Šlachta v hledáčku policie. „Teď, když to vím, tak úplně nevím, jak mě chtějí prověřovat,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …