Kubice dostane na odchodném přes 300 tisíc

27.06.2013 8:40

Doba, kdy budou ministři Nečasovy vlády ještě ve svých funkcích, se dá počítat na dny. Novinky.cz upřesňují, že z ministerstev odejdou ve chvíli, kdy prezident jmenuje novou vládu premiéra Jiřího Rusnoka, což můžeme očekávat do čtrnácti dnů. Odcházející ministři si s sebou odnesou i odchodné.

Kubice dostane na odchodném přes 300 tisíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice
reklama

Odchodné zaručuje končícím politikům zákon o platech ústavních činitelů. Počítá se z funkčního platu, který se násobí počtem celých ukončených let (12 měsíců, nikoli kalendářní rok) ve funkci, plus jeden plat navíc. Jak uvádějí Novinky.cz, ministr pobírá 106 600 korun hrubého měsíčně. Z toho je zřejmé, že nejvíce si odnese Kamil Jankovský, který ve vládě vydržel od samého počátku v červenci 2010. V jeho případě půjde o čtyři platy, tedy o 426 400 korun.

Celkem na tři platy, tedy zhruba na 300 tisíc korun má nárok odcházející ministr vnitra Jan Kubice. „Mám jednu výhodu – nikdy jsem si ani nevybalil,“ řekl prý Právu se smíchem Kubice, nestraník nominovaný ODS. Na otázku, co bude dělat po odchodu z vlády, odpověděl: „To opravdu netuším, neměl jsem čas o tom přemýšlet.“ Novinky.cz připomínají, že Kubice byl po odchodu z čela ÚOOZ společníkem v detektivní agentuře a mohl by se tam tudíž vrátit.

Po jednom platu si odnesou Müllerová, Mlsna, Picek a Fiala. Ovšem pokud nikdo z nich znovu nezasedne ve vládní funkci. To server Novinky.cz nepředpokládá. Všichni končící ministři, včetně těch, kteří zůstanou poslanci, mají podle stejného zákona nárok na služební vůz s řidičem, který mohou využívat tři měsíce po odchodu z funkce, a to i k soukromým účelům.

Osm ministrů bude bez práce

Novinky.cz také píší, že osm ministrů z patnáctičlenné Nečasovy vlády musí přemýšlet o budoucí práci. Ministři -  vnitra Jan Kubice, průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09), místního rozvoje Kamil Jankovský (LIDEM), školství Petr Fiala, obrany Vlastimil Picek a předseda legislativní rady Petr Mlsna - nejsou totiž poslanci.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…