Kubiceho muž: S Lessym je to úplně jinak

03.12.2013 10:30

Bývalý ministr vnitra Jan Kubice neměl jinou možnost, než postupovat podle služebního zákona a Petra Lessyho propustit před více než rokem ze služebního poměru. Serveru Lidovky.cz to řekl Jaroslav Hruška, bývalý náměstek ministra vnitra. Právě dnes má podle informací médií totiž ministr vnitra v demisi Martin Pecina vrátit do služebního poměru u policie Petra Lessyho a tím jej navrátit na post policejního prezidenta. Protože stávající policejní prezident Martin Červíček dobrovolně svůj post nechce opustit, hrozí, že Česko bude mít dva policejní prezidenty.

Kubiceho muž: S Lessym je to úplně jinak
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Lessy
reklama

Petr Tomek z Katedry soukromoprávních disciplín Policejní akademie České republiky v Praze ale tvrdí, že dokud je v úřadě policejního prezidenta Červíček, žádná další osoba se stát policejním prezidentem nemůže.

Soud prý Lessyho neočistil

Hruška také tvrdí, že soud Lessyho neočistil. "Soud neřekl, že se jednání nedopustil ani nezpochybnil jednání ministra. … Zákon říká, že pokud se policista dopustí jednání se znaky trestného činu, musí být propuštěn. Soud pana Lessyho rozhodně neočistil. Není pravda, že je nevinen,“ cituje Hrušku server.

Bývalý náměstek také tvrdí, že ministr vnitra není nucen jmenovat Lessyho policejním prezidentem, právních možností má prý na výběr několik.  

Hruška také odmítá spekulaci, že propuštění Petra Lessyho loni koncem srpna bylo účelové. „Účelovku naprosto odmítám, protože ministr Kubice měl v ruce usnesení o zahájení trestního stíhání a on musel konat podle zákona,“ tvrdí Hruška.  

Petr Tomek na serveru ParlamentníListy.cz podrobně rozebral situaci okolo policejního prezidenta a případného jmenování ministrem vnitra Petra Lessyho z hlediska právních předpisů.

Dokud Červíček neodstoupí, Lessy vykonávat funkci policejního prezidenta nemůže

„Vzhledem k tomu, že rozhodnutí o ustanovení Červíčka je pravomocné a vykonatelné, nelze mu zabránit ve faktickém výkonu služebního místa policejního prezidenta. Zabránit mu nemůže ani ministr vnitra, protože nemá zákonný důvod bránit žádnému příslušníkovi, nejen policejnímu prezidentovi, ve výkonu povinností vyplývajících z jeho služebního místa. Až tam jeho oprávnění nedosáhnou, to bylo možné ve středověku. Ministr tak může učinit výlučně rozhodnutím ve věcech služebního poměru. Není oprávněn vydat k takovému postupu ani rozkaz, protože by se choval v rozporu s právními předpisy. A to sám ministr vyloučil, když veřejně prohlásil, že 'musím striktně postupovat podle zákonů'. Potom snad už zbývá jen nesporně větší síla Lessyho k násilnému vystěhování drobného Červíčka z prezidentské kanceláře,“ uvedl mimo jiné Tomek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…