Kubiceho parťák Hruška, dnes náměstek: O Mrázkovi a jeho nástupcích

06.06.2011 9:45

Někdejší špičkový policista Jaroslav Hruška se podle časopisu Respekt vrátil na místo činu: již měsíc je prvním náměstkem ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost. Před lety vyšetřoval zločiny i vraždu Františka Mrázka, pak byl ale donucen od policie odejít. O dnešních zločincích z "nejvyšších pater" Hruška hovoří podobně jako o Mrázkovi - jsou to podle něj novodobí mafiáni. „Dnes je ekonomika nepochybně navázaná na politiku a „mafiáni“ vědí, že toto je jedna z oblastí, kde se musí nějakým způsobem ´angažovat´,“ uvedl k tomu v obsáhlém rozhovoru pro časopis Respekt.

Kubiceho parťák Hruška, dnes náměstek: O Mrázkovi a jeho nástupcích
reklama
Jaroslav Hruška v letech 1996 až 1998 pracoval u kriminální policie Západočeského kraje a poté na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Před časem ale policii opustil a živil se jako zemědělec. „Zvedlo mě to, že se ministrem vnitra stal Jan Kubice. Je to člověk, kterému důvěřuji, už se pár let známe. A zároveň to byla pro mne výzva, která se v životě často neopakuje," vysvětlil pro Respekt, proč opustil traktor.

„Byl jsem čtyři roky pryč a za tu dobu se společnost i organizovaný zločin samozřejmě změnily. V divokých devadesátých letech tu skutečně padaly mrtvoly. Organizovaný zločin se přirozeně přizpůsobuje současným podmínkám - dnes je ekonomika nepochybně navázaná na politiku a „mafiáni" vědí, že toto je jedna z oblastí, kde se musí nějakým způsobem „angažovat". Mluvím o různých výběrových řízeních a dotační politice, kde se generují velké peníze, a o ty je samozřejmě zájem," zmínil dále Huška.

Organizovaný zločin parazituje na státu

Rozhovořil se také o nástupcích Mrázka, nebo Krejčíře. Už to nejsou ale podle něj ty brutální typy jako dříve, co si objednávají nájemné vraždy a mají příjmy z prostituce.

„Mrázek byl člověk, který vyrostl za komunismu mezi veksláky a potom využil hektické doby po sametové revoluci. Jeho nástupci se kultivovali. Navíc je to generace, která vyrostla už v jiném politickém a ekonomickém prostředí. Mají kvalitní vzdělání, umějí jazyky, najímají si různé právnické a poradenské kanceláře, které jim umožňují pohybovat se na hraně zákona nebo za ní a dobře to maskovat. Působí pak v nejrůznějších podnikatelských oblastech - může se jednat o podnikatelskou sféru, ale můžou pracovat i ve službách státu," uvedl.

Je přesvědčený o tom, že organizovaný zločin je patogenní jev, který parazituje na státu a nevynechává ani politiku. Nakolik se už ale infiltroval přímo do politických stran a jinam, lze však podle něj obtížně odhadovat.

V Sazce jde prý i o to, kdo se zmocní tučných výnosů

„Není to ale jen otázka prorůstání do politiky, je tu také státní správa, která může být ohrožena. A pak je tu také otázka různých firem či státních nebo polostátních podniků, které drží velký kapitál. V devadesátých letech by přišli a s pistolí u hlavy někoho donutili podepsat, aby z nich mohli profitovat. Dnes to tak není. Vliv se prosazuje neprůhledným lobbingem, mimo veřejnou kontrolu," konstatoval.

Nechtěl ale konkrétně uvést, kdo se dnes podle tohoto vzorce s nějvetší pravděpodobností nezákonně obohacuje. „Často jde o soukromé firmy, podnikatelské subjekty. Podívejte se na bitvu kolem Sazky. V tom sporu nejde jen o převzetí kontroly nad hazardem, ale také o to, kdo se té firmy a jejích výnosů zmocní. To je fenomén naší doby. Nejsem naivní, nemyslím si, že se lze organizovaného zločinu zbavit, ale můžete mu to ztížit," dodal k tomu.

Místo zatýkání vyplňovali dotazníky o tom, jak mají nafouknuté pneumatiky

Nakonec prozradil, že když před několika lety policisté rozplétali složité případy, často to byli šéfové, kdo jim házel klacky pod nohy. Jak to konkrétně vypadalo? Místo zákazu kriminalisty zavalili sérií povinností a úkonů, které jim pak otrávily život.

„Stále probíhaly různé kontroly a my jsme museli vyplňovat nesmyslné dotazníky - kolik máme aut, jak mají nafouknuté pneumatiky a podobně. To nám samozřejmě ubíralo hodně času na detektivní práci v terénu. Když zjistili, že se tím nenecháme otrávit, pokusili se nás natvrdo kriminalizovat. A to prostřednictvím tehdejší Inspekce ministra vnitra, která nás na základě vykonstruovaného obvinění, že si navíc fakturujeme cestovní náklady, začala prověřovat. Zabavili nám počítače, v médiích o nás začala padat prohlášení z různých stran, že jsme podezřelí," dodal Hruška v Respektu.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …