Kulturní Praha a odlehlé provincie, kde mají dělníci rádi Zemana. Britský novinář přišel dělat rozhovor s naším prezidentem... A asi to byl zážitek

14.09.2016 10:32

Britský novinář Robert Tait dělal v Praze rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem a byl to pro něj natolik „transcendentní zážitek“, že se o něj musel podělit se čtenáři britského deníku Guardian.

Kulturní Praha a odlehlé provincie, kde mají dělníci rádi Zemana. Britský novinář přišel dělat rozhovor s naším prezidentem... A asi to byl zážitek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech
reklama

Zeman je podle Taita „nekompromisní český vůdce, který rozdmýchává nepřátelství k uprchlíkům a vzhledem ke své antimuslimské rétorice a kritice EU si získal uznání doma i v sousedních zemích“. Jako první zaujala britského novináře Zemanova záliba v kouření. „Kuřáci jsou bohužel diskriminovanou menšinou a my je pronásledujeme v hotelích, restauracích a prostě všude,“ cituje Tait prezidenta a zmiňuje Zemanovu tezi, že pokud člověk začal kouřit až po dosažení 27 let, nemusí se neblahých důsledků kouření obávat.

Anketa

Myslíte, že se Hillary Clintonová stane prezidentkou USA?

7%
93%
hlasovalo: 6381 lidí

Tait rovněž neskrývá své pohoršení, když srovnává Zemana s jeho předchůdcem v prezidentském úřadu Václavem Havlem, který podle britského novináře „vyzařoval morální autoritu“. Připomíná také údajné prezidentovy „legendární“ opilecké eskapády a jeho údajné přání „smrti všem abstinentům a vegetariánům“ při setkání s vinaři. „Jeho mluvčí sice později tvrdil, že měl na mysli proslulého abstinenta a vegetariána Adolfa Hitlera. Ať už je to jakkoli, Zeman je oblíbený především mezi dělnickou třídou žijící v provinciích daleko od kosmopolitní a kulturní Prahy.“

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

„Zemanova zemitá lidovost však rezonuje i za hranicemi České republiky, a to s potenciálně významnými důsledky pro budoucnost Evropy. Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko se coby členské státy Visegrádské čtyřky zcela jistě předvedou na pátečním setkání států Evropské unie v Bratislavě v celé své kráse,“ píše Tait a dodává, že samotný Zeman je nejvíce ve svém živlu, když oponuje myšlence přijímání muslimských uprchlíků ze Sýrie.

Tait sice vytýká prezidentu Zemanovi populismus a přehánění, nicméně sám ve svém textu používá nepravdivé informace. Tvrdí například, že v České republice žije jen 3500 muslimů a naznačuje tím, že Zeman a další odpůrci přijímání uprchlíků „dělají z komára velblouda“. Přitom podle odhadů jich žije v České republice násobně více. Přesná čísla sice neexistují, ale jejich pravděpodobný počet se v rámci české populace pohybuje mezi 25 až 30 000.

Zeman je podle Taita ve svých komentářích často velmi drsný a jeho vyloženě urážlivý a populistický tón přímo vybízí k jeho srovnání s Donaldem Trumpem. „Populista byl i Winston Churchill, a přesto měl vždy pravdu a ostatní se mýlili. Co to znamená být populista? Je to jen nálepka a nic víc,“ cituje Tait reakci Zemana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…