Kundera udával? Celé jinak. „Shodou okolností jeho příbuzná...“ Jan Schneider odhalil

14.07.2023 8:55 | Komentář

Pověst nedávno zesnulého spisovatele Milana Kundery v Česku kazí nařčení, že měl na začátku padesátých let udat agenta Dvořáčka. Jenže okolo tohoto nařčení jsou vážné pochybnosti, které vysvětluje bezpečnostní analytik Jan Schneider. Jednak, podle protokolu nebyla ověřena totožnost udavače. O Dvořáčkovi prý vědělo více lidí a zatčeni byli následně i lidé, o kterých Kundera nic nevěděl. „Amatérský badatel, jenž kauzu otevřel, tak touto hypotézou očistil od podezření Militkou, která je shodou okolností jeho příbuznou...“ popisuje Schneider další možnou motivaci.

Kundera udával? Celé jinak. „Shodou okolností jeho příbuzná...“ Jan Schneider odhalil
Foto: Repro Youtube
Popisek: Spisovatel Milan Kundera

JAK SE KUNDERA DOSTAL DO SMOLNÉHO KOTLE

Na podzim roku 2008 novodobá inkvizice, zhoufovaná kolem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), opět přihřála smolný kotel pro hříšníky, které sama označí za udavače. S poťouchlou grimasou pak vytáhla z archivů režimu, který sama pomohla označit za zločinný, jakési materiály údajně pravdivé.

A co z nich vykouzlila?

Světoznámý, v emigraci žijící spisovatel Milan Kundera měl prý údajně pravděpodobně snad asi možná udat někoho, kdo byl následně skutečně zatčen a skutečně vězněn. Sám autor této Kunderu očerňující historky napsal alibisticky, že vycházel z informací, které v rámci vyšetřování zjistily tehdejší bezpečnostní složky, a že je podle toho třeba k případu přistupovat. Jinými slovy, měl v ruce kulové, ale bylo tam jméno „Kundera“, a tak to hned běžel vyslepičit.

Mediální podání této historky bylo natolik sugestivní, že veřejnost Kunderu víceméně už s udáním spojovala, a druhdy inteligentní Ivan Klíma se vyjádřil dokonce ve smyslu „tohle JE naprosto nečekané“.

Téměř nikdo však vzhledem k tomu mediálnímu amoku neměl odvahu veřejně položit základní otázku, totiž má-li Kundera s udáním co společného??

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Schneider

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

10:40 „Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

Naštěstí neúspěšný atentát na republikánského prezidentského kandidáta dál hýbe Spojenými státy. FBI…