Kupka z ODS útočil na registr smluv: Starostové jsou už dost zahlceni

30.05.2014 22:50

Má zprůhlednit veřejné zakázky, mnozí ale registr smluv považují za zbytečnou byrokracii. Návrh o registru smluv se nelíbí především malým obcím a starostům, kteří tvrdí, že už teď je situace ohledně uzavírání smluv neúnosná. Registr smluv byl tématem pátečního pořadu Události, komentáře České televize. Hosty byli ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a místopředseda ODS Martin Kupka.

Kupka z ODS útočil na registr smluv: Starostové jsou už dost zahlceni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Poslanci budou o návrhu teprve jednat. Podle některých je ale nyní návrh „poslepovaný" natolik, že bude v případě uvedení do praxe velkou zátěží pro malé úřady. Za registrem smluv jako takovým si ale ministr Dienstbier stojí. „Je to poslanecký návrh zákona. Pokud tento zákon neprojde, tak vláda předloží svůj," tvrdí. Registr smluv podle něj vznikne dříve nebo později - je totiž jedním z bodů koaliční smlouvy. Z návrhu ale tolik nadšený není místopředseda ODS Martin Kupka. „Jsem sám starostou malé obce a tento návrh je další byrokracie navíc. Zahlcuje i malé úřady administrativou typu skenování, začerňování a tak dál," tvrdí Kupka.

Podle něj máme všichni možnost se na uzavřené smlouvy podívat, jen si o ně musíme zažádat. Naopak se mu zamlouvá peněžní hranice, která stanovuje, od jaké částky má být smlouva povinně zadaná do registru. „Je dobře, že je tam limit," tvrdí. Limit má být v momentálním návrhu podle Dienstbiera padesát tisíc korun. „Ale částka může být nastavená jiná. Registr ale rozhodně není všelék ani zbytečná byrokracie," říká Dienstbier. „Když se zavádějí pravidla, tak vždy zatíží i ty slušné," dodává.

Musí panovat naprostá shoda

Malé obce již nyní dostaly záruku, že u nich k zavedení registru dojde dva roky po schválení. „Je rozumnější, když systém bude nabíhat postupně. Každý nový systém má nedostatky a ty bude potřeba vyladit," vysvětluje ministr. O návrhu se bude teprve jednat, sám ale přiznává, že bude ještě pár měsíců trvat, než se návrh schválí. „Nechceme odmítat všechny pozměňovací návrhy. Shodli jsme se ale, že budeme řešit návrhy, na kterých se dohodnou všechny koaliční strany," dodává Dienstbier.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

16:56 Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vyjádřil názor, že by plukovník Michal Ko…