Kurdské milice YPG nejsou teroristickou organizací. Arabista se zastal Čechů zadržených Turky kvůli údajnému terorismu

18. 11. 2016 23:14

Arabista z Rádia Svobodná Evropa – Rádio Svoboda Petr Kubálek v pátečních Událostech, komentářích České televize hodnotil situaci dvou Čechů zadržených v Turecku, kteří jsou podezřelí z podpory terorismu. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se rozhodli pomoci Kurdům v boji s Islámským státem, jenže podle turecké strany patří k teroristům jak bojovníci Islámského státu, tak kurdští bojovníci z milic YPG.

Kurdské milice YPG nejsou teroristickou organizací. Arabista se zastal Čechů zadržených Turky kvůli údajnému terorismu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.

Češi, kteří teď čekají na soud v turecké vazbě za to, že pomáhali Kurdům v boji proti Islámskému státu, údajně prošli výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii. Kdy se mohou dostat na svobodu? A dostanou se vůbec na svobodu s přihlédnutím k faktu, že Turecko po zmaření pokusu o puč teď všem měří výrazně přísnějším metrem?

Nepovažoval bych tzv. Jednotky obrany lidu (YPG) za teroristickou organizaci, nevyužívají civilní oběti k prosazení svých cílů. Nepoužívají výbuchy jedinců ve skupině osob. Tato metoda byla použita jen jednou, a to proti bojovníkům z Islámského státu. YPG se zavázala respektovat Ženevské konvence, nedopouštět se sexuálního násilí na ženách, deklarují, že neverbují do bojů mladistvé, což v současné syrské válce zní skoro jako zjevení,“ konstatoval Petr Kubálek.

Dnes už prý Kurdové usilují především o svobodu jednotlivce a svobodu žen, ale také o maximální možnou autonomii na místních úrovních, což není totéž jako volání po nezávislosti.

Pokud jde o to, co motivuje lidi ze Západu pomáhat Kurdům, podle Kubálka to může být více okolností. Jednu skupinu tvoří podle odborníka např. mladí lidé, kteří pomoc Kurdům přirovnávají k pomoci španělské republikánské vládě ve 30. letech minulého století proti autoritářskému generálovi Frankovi. Kurdům ale pomáhají např. i vysloužilí veteráni ze západních zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

20:00 Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

Na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce na Národním hřbitově v Terezíně promluvil i …