Kurník, pusťte ho. VIDEO z ,,Akce Kalousek a Štětina". Přihlíželi Kocáb a Kateřina Jacques

30. 3. 2016 7:44

Ústí pražského Hradčanského náměstí se v úterý stalo dějištěm jedné z nezapomenutelných scén české politiky. Policie vzhledem ke státní návštěvě čínského prezidenta na Hradčanech prostor uzavřela, ovšem následně se vstupu na náměstí začala domáhat protestující skupina, která si tam podle svých slov řádně ohlásila demonstraci. V čele průvodu stanulo u bariér několik známých tváří a hlavní slovo měl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kurník, pusťte ho. VIDEO z ,,Akce Kalousek a Štětina". Přihlíželi Kocáb a Kateřina Jacques
Foto: Hans Štembera
Popisek: Původně bylo shromáždění svoláno na Hradčanské náměstí, ale policie měla rozkaz na něj účastníky nevpustit. Někteří se s tím smířit nechtěli
reklama

Ten také začal přes bariéru vyjednávat s policisty. Když mu vysvětlili, že prostor je z rozhodnutí pražského magistrátu uzavřen, spustil: „Já potřebuji projít po této veřejné cestě. Jsem stíhán svými ústavními úkoly a potřebuji projít,“ rozčiloval se a při tom se pokoušel prorazit zátarasy. Policista mu nabídl, že mu sdělí objízdnou trasu, kterou může uzavřený prostor obejít, tím ovšem předsedu TOP 09 neuspokojil.

Fotogalerie: - Za demokracii a lidská práva

Shromáždění na podporu demokracie a lidských práv ...
Shromáždění na podporu demokracie a lidských práv ...
Shromáždění na podporu demokracie a lidských práv ...
Shromáždění na podporu demokracie a lidských práv ...
Shromáždění na podporu demokracie a lidských práv ...
Shromáždění na podporu demokracie a lidských práv ...

„Já bohužel nemám čas,“ vzkázal. Policista se jej snažil uklidnit a zamezit mu v pokusu prorazit zátarasy vysvětlováním, že je to komplikované. „No pro vás to ještě bude komplikované,“ opáčil mu Kalousek s tím, že policista bude mít co vysvětlovat. „Já tudy potřebuji projít, protože mám své ústavní úkoly. Vy mi v těch ústavních úkolech bráníte. A nejste oprávněn mě zadržet,“ nasazoval na policistu, lomcujíc zábranami. Policista je držel proti němu a vysvětloval, že uzavření prostoru se opírá o rozhodnutí magistrátu a je třeba jej respektovat. „To je mi úplně jedno. Vy nejste oprávněn mě zadržet kdekoliv,“ čílil se exministr financí. Následně začal do zábran bušit rukou a volal: „Zkuste si někde najít, že jste oprávněn zadržet poslance Parlamentu České republiky. Nejste oprávněn.“ Mezitím se vedle něj u zátaras zjevili exministr Michael Kocáb a manželka předsedy strany LES Kateřina Bursíková Jacques.

 

Tohle určitě nikdo nemá :-) Kalouska sice moc nemusím, ale v tomhle má určitě pravdu, navíc je slušnej PROVOKATÉR (y) (y) (Miroslav Kalousek)

Zveřejnil(a) Karel Vyskocil dne 29. březen 2016

Kocáb se snažil s policisty vyjednávat klidněji, ale Kalousek stále setrvával v rozčílené poloze. „Hele, já klidně jdu, a vy mě klidně zastavte. A pak si řekneme, kdo měl jaký práva,“ navrhoval policistům. „Já mám právo tudy jít, i když to není veřejné prostranství,“ domáhal se vzrušeným hlasem dobře známým od sněmovního pultíku. „A vy nemáte právo mě zastavit, protože jsem poslanec Parlamentu České republiky. Víte to?“ ptal se výhrůžně.

Když policista přikývl, Miroslav Kalousek beze slova odsunul zátaras a prošel za něj, mezi policisty. Za ním se okamžitě vynořil europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina a pokoušel se o totéž. Kalousek jeho právo překonat zábrany podpořil povykem směrem k policistům: „To je poslanec Evropského parlamentu. Zkuste ho zastavit. Ten má imunitu celé Evropské unie.“ I Jaromíru Štětinovi se podařilo přes zábradlí proniknout.

Když dostal svého zákonodárce do ohraničené zóny, zvolal Kalousek zcela nečekaně: „Dej to sem,“ a přes zátaras si nechal podat od demonstranta vlajku Tibetu. Za aplausu davu za bariérou s ní začal mezi policisty mávat a domáhat se pokračování na Hradčanské náměstí. Policisté jej těsně obestoupili a vysvětlovali mu, že to skutečně nejde.

Průnik tibetské vlajky přes bariéru povzbudil čekající dav, ze kterého se začaly ozývat směrem k policistům výkřiky jako „hanba“ nebo „co si to dovolujete“. „Tohle děláte za naše daně, lumpové,“ ozval se posléze zvučný hlas. Z řad policistů se naopak dala zaslechnout glosa směrem ke Kalouskovi „on si dělá body“.

Po uklidnění vášní byl opět slyšet Miroslav Kalousek: „Jsem poslanec Parlamentu České republiky. Nemáte právo mě zadržovat,“ opakoval. I policista však trval na svém. „Nemáte,“ vykřikl pomstychtivě Kalousek, až při tom nadskočil. S policisty pak diskutoval stále temperamentněji a mával při tom žerdí tibetské vlajky.

Jeho slova však zanikala v křiku jeho stoupenců. „Pusťte ho, kurník. Jste Policie České republiky, ne Čínské republiky.“ Mezi policisty začala ve stoupajícím vzruchu stoupat i nervozita, což demonstranty vydráždilo ještě více. „Víte, co děláte,“ křičel mezitím na policisty Kalousek. „Nemůžete mi v tom zabránit,“ zalykal se s vlajícím tibetským praporem nad hlavou. Za bariérou se zatím rozšířil oblíbený pokřik „Miloše do koše“.

Fotogalerie: - Svědomí není na prodej

Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!

„Posily už jsou na cestě,“ pokřikovali ironicky demonstranti na znejistělé policisty, zezadu doléhalo sborové „Styďte se“. Do toho Miroslav Kalousek vytrvale mužům v přilbách vykládal: „Jsem poslanec Parlamentu České republiky. Mám právo se svobodně pohybovat i mimo veřejné prostranství. A vy mi v té svobodě pohybu bráníte. Víte, co děláte?“

Pískání davu vystřídalo skandování „Svobodu Tibetu“. Následovalo „Pusťte nás na Hrad“, poté trochu méně úspěšné „Špína a hnus“. A na úplný závěr sborové „Hrad je náš“. Jaromír Štětina mával praporem, Miroslav Kalousek stále vysvětloval policistům, že je poslancem, a tím video končí.

Takto zaznamenaly odpoledne s protičínskými demonstranty ParlamentníListy.cz

Později měl mezi demonstranty dorazit i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a pohovořit k nimi.

Ještě během večera se video začalo šířit po internetu a vyvolalo řadu reakcí. „Přesně tak v Kyjevě Berkut policistů vstal proti svým občanům,“ objevilo se na zdi europoslance Jaromíra Štětiny.

Objevily se ale i opačné názory. Komentátor Miroslav Korecký sice připustil, že chování prezidenta Zemana k Číně je možná až příliš servilní, ale reakce na něj je naprosto neuvěřitelná. „Pravičák a ultrapragmatik Kalousek vzývající tibetskou teokratickou diktaturu a marxistu dalajlámu, je snad úplně nejvíc největší absurdita polistopadový český politiky,“ poznamenal známý glosátor české politiky.

Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl již v průběhu akce sarkasticky poznamenal: „Doufám, že Kalousek ty policajty začne fackovat.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

4:43 „Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

Stačilo pár slov senátora Lásky, aby se věci daly do pohybu. Šlo o jediné: senátor se opřel do minis…