Kvůli Babišovým výhradám k šéfovi GIBS se sejde vedení Bezpečnostní rady státu

08.03.2018 6:05

Kvůli nespokojenosti premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) s šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem se dnes brzy ráno na úřadu vlády sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu (BRS). Inspekce minulý týden uvedla, že Babiš Murína v únoru dvakrát vyzval, aby se vzdal funkce, píše ČTK.

Kvůli Babišovým výhradám k šéfovi GIBS se sejde vedení Bezpečnostní rady státu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Babiš při sněmovních interpelacích řekl, že Murínovo odvolání nenavrhoval. Má k němu však výhrady a pochyby má i o hospodaření instituce.

Ředitele GIBS lze odvolat, pokud je obviněn z trestného činu nebo po uplynutí pětiletého funkčního období. GIBS funguje od roku 2012 a Murín je druhým ředitelem. GIBS vede od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka. Ten rezignoval po vypuknutí olomoucké korupční kauzy Vidkun, která se týkala podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky.

Babiš minulou středu novinářům řekl, že v Murína nemá důvěru. Zdůvodnil to dokumenty z olomouckého vrchního státního zastupitelství, které nemůže zveřejnit. Tvrdí, že z nich vyplývají Murínova pochybení, jež měla být potrestána kázeňsky. Murína dnes vyslechne také sněmovní bezpečnostní výbor. Poslanci ODS v úterý uvedli, že jim Murín potvrdil nátlak ze strany Babiše, který měl směřovat k jeho odstoupení.

Členy předsednictva rady jsou premiér a ministři zahraničí, obrany, vnitra a spravedlnosti. Předsednictvo má podle statutu rady zejména probírat aktuální bezpečnostní situaci ve světě i ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

8:16 Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

Dalším hostem Jordanky Jiráskové byl zakladatel a skladatel skupiny Nightwork František Soukup. A za…