Kvůli Čechovi pohřešovanému v Libyi zatím ČR nikdo nekontaktoval

10.03.2015 7:48

Kvůli Čechovi, jehož v Libyi asi unesli islamisté, zatím Českou republiku nikdo nekontaktoval. Na místě operují česká civilní i vojenská rozvědka, řekl dnes České televizi (ČT) ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj je nyní na 99 procent jisté, že českého občana spolu s dalšími lidmi v pátek unesli radikálové z libyjské odnože hnutí Islámský stát.

Kvůli Čechovi pohřešovanému v Libyi zatím ČR nikdo nekontaktoval
Foto: ČTK/AP AP
Popisek: Libyjský povstalec po dobytí sídla Muammara Kaddáfího v centru Tripolisu

Kvůli Čechovi, jehož v Libyi asi unesli islamisté, zatím Českou republiku nikdo nekontaktoval. Na místě operují česká civilní i vojenská rozvědka, řekl dnes České televizi (ČT) ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj je nyní na Česko do oblasti vyslalo dva diplomaty. Podle Zaorálka mají na místě kontakty a už si tam domlouvají schůzky. Podle něj jde ale hlavně o akci tajných služeb, a to nejen českých. 
   
Ministr v ČT zdůraznil, že nechce vyvolávat falešné naděje. "Nemám bohužel dobré zprávy ... Myslím, že situace je špatná," řekl. Je podle něj "obrovská pravděpodobnost", že ten, kdo má současnou situaci v rukou, je "brutální, zločinecká skupina" radikálů, která má na svědomí nedávné zavraždění 21 egyptských koptů. Ministr v ČT přiznal "určitý pocit bezmoci". 
   
Ze Zaorálkova vyjádření vyplynulo, že úřadům se nepodařilo kontaktovat dalšího českého občana, který je v Libyi, ale podle ministra je na úplně jiném místě, než se odehrál únos. 
   
Kromě Čecha jsou pohřešováni také čtyři Filipínci, jeden Rakušan, dva Bangladéšané a Ghaňan. K únosu se zatím nikdo nepřihlásil. Rakouská diplomacie dnes vydala zprávu, že skupina zahraničních pracovníků včetně českého občana z ropného pole Ghaní padla v pátek do rukou radikálů z hnutí Islámský stát. Česko má svého zástupce i v rakouském krizovém štábu. Ministr uvedl, že dnes hovořil o situaci s rakouským ministrem zahraničí a v úterý bude mluvit s filipínským. 
    Pohřešovaní pracovali podle listu Die Presse pro společnost VAOS (Value Added Oilfield Services), která dodává služby libyjskému ropnému sektoru. 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste, čtkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …