Kvůli covidu znovu výrazně zdraží voda, varuje ekonom

11.06.2021 16:55

Voda stále zdražuje. Nejinak tomu bude dle ekonoma Lukáše Kovandy i v příštím roce. Hlavním důvodem je pandemie a výpadek příjmů vodárenských společností. Dalším faktorem je nutnost investic do výstavby a zvyšování cen elektřiny. „Nárůst cen však nemůže být jakýkoli. Je omezen výší takzvané sociálně únosné ceny,“ upozorňuje vysokoškolský pedagog.

Kvůli covidu znovu výrazně zdraží voda, varuje ekonom
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15935 lidí
Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda varuje před zdražováním vody. Ta by dle něj do budoucna měla zdražovat, ačkoliv i letos v lednu se zvýšila cena vody až o deset procent. Dle Kovandy se cena vody, tedy vodné a stočné, zvedne příští rok o dalších deset procent. Důvod? Dle Kovandy pandemie a nutnost investovat do zastaralých vodovodních řadů.  

„Odliv zahraničních turistů loni zapříčinil hluboký propad ve spotřebě vody například v hotelích nebo dalších ubytovacích zařízeních. Uzavření sportovišť, bazénů nebo wellness center způsobilo totéž. Vysokoškoláci opustili kampusy a koleje, takže i tam spotřeba vody poklesla. Zahraniční studenti Česko leckdy opustili úplně, ti tuzemští se vrátili k rodičům. Spotřeba vody v domácnostech tak i kvůli tomu – a třeba také kvůli rozšíření práce na bázi home office – sice vzrostla, ale ne natolik, aby tento nárůst kompenzoval popsaný propad spotřeby,“ popisuje vysokoškolský pedagog.

Nižší spotřeba vody tak znamená i nižší příjmy pro vodohospodářské společnosti. Ty jsou ovšem ze zákona nuceny vytvářet finanční rezervu určenou pro renovaci vodovodů či kanalizace. Pokud tedy nejsou tržby dostatečné, tak musí propad vykrýt zvýšením cen. Jak však ekonom upozorňuje, tak maximální výše ceny je regulována.

Anketa

Je zavedení covid pasů, bez nichž nepůjde cestovat či chodit na koncerty, příznakem totality?

74%
23%
hlasovalo: 15303 lidí
„Nárůst cen však nemůže být jakýkoli. Je omezen výší takzvané sociálně únosné ceny. To je cena za vodné a stočné, která představuje dvě procenta průměrných ročních čistých příjmů domácnosti se standardní spotřebou 88,7 litru na osobu a den. V Praze, kde je nejvyšší, činí sociálně únosná cena 164,18 koruny za metr krychlový. Nejnižší je ve Zlínském kraji, kde odpovídá jen 114,96 koruny. 

Takových úrovní ale cena vodného a stočného nedosáhne ani po zdražení v příštím roce. Cena vody se zpravidla upravuje v lednu. Průměrná cena vodného a stočného loni poprvé v historii ČR překonala úroveň 90 korun za metr krychlový, v Praze překonala poprvé v historii ČR úroveň sta korun. Závěrem roku 2020 činila celorepublikově průměrně přesně 91,25 Kč, plyne z dat ČSÚ,“ popisuje ekonom.

Z největších společností nejvíce zdražovala firma Vodárny a kanalizace Židlochovicko, která odběratelům v lednu navýšila cenu vody o 9,9 procenta, jak plyne z údajů portálu Naše voda. O více než šest procent narostla cena na Ivančicku či Znojemsku. „Právě na Ivančicku, kde tamním obyvatelům vodu zajišťuje akciová společnost Vodárenská, mají takřka nejdražší vodu v zemi, když za ni v rámci úhrady vodného a stočného platí 112 korun za metr krychlový. Pro srovnání, na Krnovsku platí za to samé jen zhruba polovinu, přesněji 56,10 koruny. Společnost Krnovské vodovody a kanalizace patří k nejlevnějším v zemi. Letošní zdražení vody tak vodárenským společnostem v průměru pokryje inflaci. Zbývá jim na další výdaje včetně těch na investice do vodovodní infrastruktury, která je na řadě míst země včetně metropole Prahy stále historicky podfinancovaná,“ rozvádí Kovanda.

Kromě výše zmíněných faktorů však žene cenu nahoru i zdražování elektřiny. „Cena vody, přesněji tedy cena vodného a stočného, představuje výši platby za dvě základní služby. Zaprvé, za přivedení vody z nádrže nebo vrtu do úpravny a následnou výrobu vody pitné a její rozvedení do statisíců objektů. A poté její odvedení v podobě odpadní vody, vyčištění a vypuštění zpět do přírodního koloběhu. Například k provozu vodních čerpadel je zapotřebí elektrické energie, pročež zdražení vodného a stočného zrcadlí právě i nedávný citelný růst cen elektřiny,“ objasňuje ekonom.

No a jak mohou domácnosti za vodu ušetřit? Kovanda doporučuje například naplňovat vanu pro koupel jen do poloviny, nainstalovat si úspornou hlavici či si pořídit moderní toaletu s dvojím splachováním a úspornějším průtokem. Takto prý může rodina ušetřit i tisíce korun za rok. „Desítky litrů vody lze ušetřit při jediném praní v moderní pračce v porovnání s pračkou starší. Podobného efektu lze docílit s moderní myčkou v porovnání s myčkou dřívějšího data výroby,“ uzavírá Kovanda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na co přispíváme Rozumkově uprchlické neziskovce. Nad výroční zprávou mnohým spadla čelist

17:10 Na co přispíváme Rozumkově uprchlické neziskovce. Nad výroční zprávou mnohým spadla čelist

Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) zveřejnila svoji výroční zprávu za minulý rok a nechybí v ní a…