Kvůli sankcím a slabému rublu klesl český vývoz do Ruska během roku téměř o třetinu

09.05.2015 14:58

Tuzemský vývoz do Ruska klesl v prvním letošním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku téměř o třetinu. Z téměř 28 miliard korun na 18 miliard. Informují o tom dnešní Lidové noviny s odvoláním na údaje Českého statistického úřadu. Podíl Ruska na celkovém českém exportu je už pod dvěma procenty, i když se před zavedením sankcí blížil čtyřem a očekával se další razantní růst.

Kvůli sankcím a slabému rublu klesl český vývoz do Ruska během roku téměř o třetinu
Foto: repro, tan
Popisek: Ruský rubl. Bankovky jsou tisknuty v nominálních hodnotách 5, 10, 50, 100, 500, 1000 a 5000 rublů. Bankovky 5 a 10 rublů jsou již postupně stahovány z oběhu a nahrazovány mincemi o stejné nominální hodnotě

Podle Františka Masopusta, který vede Komoru pro hospodářské styky se zeměmi SNS, tedy se státy bývalého Sovětského svazu, se nyní potvrzuje, že dopady sankcí a finančních problémů ruských partnerů se projeví právě během letoška. „Českým firmám v Rusku dojíždějí staré kontrakty, ale s uzavíráním nových už je problém,“ řekl.

Svůj podíl na poklesu českého exportu do Ruska má také nová ruská ekonomická politika. Přednost totiž dostávají domácí výrobci, případně ti z Asie.

Nicméně Antonín Murgaš, mluvčí společnosti Alta, která se v Rusku podílela na modernizaci celých závodů, nadále považuje ruský trh za velmi významný a důležitý. Podle něj je ale třeba se připravit na to, že se kapacita ruského trhu pro nejbližší období zúží a výrazně naroste konkurence. Uspět nyní v Rusku tak podle něj bude vyžadovat daleko větší nasazení, mnohem více práce a trpělivosti.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

17:52 „Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

V Otázkách Václava Moravce se k možnému střetu Ukrajiny a Ruska vyjadřoval bývalý ministr zahraničí …