Kybekriminalita raketově narůstá. Policie ČR spustí „nahlašovací“ web

02.10.2022 9:51

Počet zločinů páchaných prostřednictvím internetu za poslední rok prudce narostl. A dá se očekávat, že před Vánocemi bude ještě hůř. Policie ČR se proto chystá spustit web, na kterém bude možné kybernetické zločiny nahlašovat. Ozvat se může každý, kdo se na internetu stane obětí podvodu, krádeže, zneužití nebo vydírání.

Kybekriminalita raketově narůstá. Policie ČR spustí „nahlašovací“ web
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Policie ČR sleduje kybernetickou kriminalitu od roku 2011. Tehdy se prý počet nahlášených zločinů pohyboval na hladině 1500 případů. V roce 2019 už to bylo přes 8400 případů. V roce 2018 to podle policejních statistik bylo přes 6800 případů. Trend setrvalého narůstání počtu těchto zločinů je tedy jasný.

„Tradičně nejpočetnější skupinou v oblasti kybernetické kriminality a kriminality páchané na internetu jsou různé formy podvodného jednání (více než polovina všech evidovaných skutků), vedle kterých jsou nemalou měrou zastoupeny i pojistné podvody. Téměř o třetinu vzrostl počet případů tzv. hackingu (na 930), což jsou zejména případy neoprávněného přístupu k počítačovému systému a k nosiči informací. Tato skupina trestných činů svým počtem začala převyšovat mravnostní trestné činy. Zajímavý je také vysoký nárůst trestné činnosti spojené s neoprávněným provozováním hazardní hry ve virtuálním prostředí,“ upozorňují policisté.

Podle serveru Novinky.cz počet kyberzločinů narůstá i letos.

„K 31. srpnu jsme zaznamenali 12.083 skutků spáchaných v kyberprostoru. Nárůst je opravdu obrovský – za celý loňský rok jsme zaznamenali 10.957 skutků. Blíží se Vánoce, což je období, kterého pachatelé zneužívají, takže čísla budou ještě vysoká,“ řekl tento týden na setkání o internetové bezpečnosti pořádaném Institutem pro politiku a společnost Ondřej Kapr z Úřadu kriminální policie a vyšetřování.

Velmi často se podvodníci snaží z lidí na internetu vytáhnout takové informace, s jejichž pomocí by posléze vysáli jejich bankovní účet. Stává se, že člověku zavolá podvodník, vydává se za pracovníka banky, a když se oběti zdá podivné, že nevolá z tradiční bankovní linky, odpoví podvodník, že jde o bezpečnostní opatření. Může dojít také na hovor s dalším podvodníkem, který se vydává za policistu a ten příběh podvodníka „bankéře“ podpoří.

A Policie ČR se rozhodla nabídnout cesty lidem, kteří se stanou obětmi kyberzločinů.

„Ten aktuální způsob je trochu zkostnatělý a pro nás je až zátěží, aby nás občané informovali o každé věci, která se stane na internetu. My ty informace ale chceme, proto by měl být nový systém daleko efektivnější,“ poznamenal Ondřej Kapr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…