Kyberzločinci nemají zábrany ani v nelehké době, prevence je důležitější než kdy jindy

03.03.2021 12:09

Pokud si říkáte, že mají určitě i hackaři v náročném období, kterým nyní procházíme, alespoň trochu slitování, mýlíte se. Události posledního roku nám ukázaly, že kyberzločincům není proti srsti paralyzovat svými útoky ani zdravotnická zařízení, čehož jsme byli svědky například při útocích na Fakultní nemocnici v Brně Bohunicích, nemocnici v Benešově nebo významné zaměstnavatele, jako je OKD.

Kyberzločinci nemají zábrany ani v nelehké době, prevence je důležitější než kdy jindy
Foto: swica.ch
Popisek: Home office, ilustrační foto
reklama
Žádný pokles kyberkriminality se v poslední době rozhodně nekoná, spíše naopak. Významně k tomu přispěla i nutnost spousty firem digitalizovat většinu svých procesů v souvislosti s prací mnoha zaměstnanců na home office. Jistě, řada společností disponuje solidní ochranou a dodržuje nutné kroky v oblasti prevence kybernetické bezpečnosti, rozhodně to ale ani zdaleka neplatí o všech. 

Není virus jako virus

Mnoho organizací podle analýzy BEAN, kterou zpracovává platforma KYBEZ, nebylo v době zavádění prvních plošných opatření proti šíření COVID-19 připraveno na tak rychlý přesun do online prostředí, ve kterém se od loňského jara více či méně úspěšně snaží zorientovat. Zabezpečení řeší řada z nich minimálně nebo až dodatečně.
 
 
O tom, že výraz „etika“ kyberkriminálníci ve svých slovnících nemají, svědčí i zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která varovala před obrovskou vlnou podvodných e-mailů zneužívajících téma pandemie koronaviru. Útočníci se vydávají za členy Světové zdravotnické organizace nebo Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. 
 
Prostřednictvím těchto e-mailů odkazují na falešné weby tvářící se jako oficiální a požadují dary na vývoj smyšlených vakcín a léčiv právě proti COVID-19. Druhou strategií je pak odkazovat v e-mailech na weby, kde by měl čtenář objevit klíčové informace o nutných opatřeních. Jde však o typické phishingové či ransomware útoky s cílem zašifrování a odcizení dat uživatele prostřednictvím škodlivého kódu. 

Klíčová je prevence

„Hackeři se dovedou rychle přizpůsobit veškerým změnám i podmínkám a umí nečekaně zaútočit na jakýkoliv typ organizací veřejného i soukromého sektoru. Klíčové je tak zodpovědné uchopení prevence. Rozhodně je totiž snadnější útokům předejít než řešit jejich dopady,“ říká Michal Řezáč, ředitel pro strategický rozvoj a kybernetickou bezpečnost společnosti Gordic.
 
Na této myšlence vznikla i platforma Gordic CyberSec, která se zaměřuje na poskytování služeb a vývoj nástrojů právě pro zajištění kybernetické bezpečnosti (odtud i název vycházející z anglických slov Cyber Security) soukromých i veřejných organizací a optimalizaci nakládaní s osobními údaji. 
 
 
Vzhledem k situaci, která nás provází už téměř rok, tak není divu, že je o platformu CybeSec nemalý zájem. Ta úspěšně pomáhá i firmám, které řeší následky kybernetických útoků. Těžiště práce lidí v CyberSecu však leží v prevenci. Například díky aplikaci CSA lze spravovat a analyzovat stav zabezpečení nejrůznějších aktiv, odhalovat a řešit slabá místa, zpracovávat analýzu a audit kybernetické bezpečnosti. 
 
„Aplikace CSA, tedy Cyber Security Audit, umožňuje firmám komplexně a trvale řídit kybernetickou bezpečnost. Navíc je natolik intuitivní, že se v jejím prostředí snadno zorientují manažeři kybernetické bezpečnosti, analytici, management firmy i pracovníci zodpovědní za kybernetickou bezpečnost organizace,“ vysvětluje vedoucí týmu CyberSec Vojtěch Hvězda. 
 
Autor: Michal Řezáč, ředitel pro strategický rozvoj a kybernetickou bezpečnost společnosti Gordic
 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Komerční článek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reakce na kauzu „ruští agenti ve vybuchlém muničáku“: Lež dnes přišla o jednu nohu. Ale ona už je beztak na vozíku

21:53 Reakce na kauzu „ruští agenti ve vybuchlém muničáku“: Lež dnes přišla o jednu nohu. Ale ona už je beztak na vozíku

„Kroky vlády jsou nedostatečné, je potřeba zavřít naše vrata. Celá ruská ambasáda, prošpikována špio…