Kýbl špíny na hnutí ANO. Poslankyně, která jej opouští, se rozpovídala, jak to u Babiše chodí

25.07.2016 19:57

Poslankyně Kristýna Zelienková, která se rozhodla opustit hnutí ANO Andreje Babiše, znovu promluvila. V pondělním Interview ČT24 otevřeně popsala, proč už Babišovi nevěří a jak to v jeho hnutí chodí. Nebyl to právě lichotivý obrázek. Rozčílila se na Andreje Babiše za to, co říká o ní a o uprchlících. Ačkoli se dnes v Evropě dějí strašlivé věci, je přesvědčená, že celou uprchlickou krizi EU zvládne, když potáhne za jeden provaz. I v otázce kvót.

Kýbl špíny na hnutí ANO. Poslankyně, která jej opouští, se rozpovídala, jak to u Babiše chodí
Foto: ANO
Popisek: Poslankyně Kristýna Zelienková.

Kristýna Zelienková v pátek rezignovala na členství v hnutí ANO. Andrej Babiš na rezignační diopis vůbec nereagoval, ale někteří kolegové se ozvali. „Bylo to asi v duchu: Jsme s tebou a zůstáváme kamarádi,“ prozradila. V obecné rovině Babišovo hnutí ani trochu nešetřila. „Kdybych věděla dřív to, co vím o hnutí ANO a jeho vedení teď, tak bych do hnutí ANO nikdy nevstoupila,“ prohlásila jasně. V hnutí ANO jsou podle členky dolní komory parlamentu lidé, kteří tu či onde s Babišem nesouhlasí. Občas se takoví lidé ozvou, ale v souhrnu se v Babišově organizaci spíš mlčí. „Raději každý mlčí a neprotestuje,“ doplnila k tématu.

Poslední kapkou k vystoupení z ANO byl prý způsob, jakým Andrej Babiš (ANO) vysvětloval spornou dotaci kolem Čapího hnízda. „I kdyby bylo po formální stránce všechno v pořádku, tak pro mě po morální stránce pan Babiš selhal. Víte, já jsem čekala, že poté, co Andrej Babiš dva týdny kličkoval, se k tomu postaví jako chlap a řekne, udělal jsem chybu a teď udělám to a to,“ prohlásila Zelienková.

Kauza Čapího hnízda se řešila v březnu a dáma si prý od března monitorovala, jak se předseda ANO chová. Dalším hřebíčkem do rakve prý bylo vyjadřování Babiše k sankcím proti Rusku a k situaci na Ukrajině. Babiš se dámě zdá příliš proruský a to si o něm dříve nemyslela. Když Babiš zakládal své hnutí, Zelienková jeho argumentaci z té doby rozuměla, rozuměla tomu, proč volá po lepším vybírání daní, po efektivnějším fungování státu a tak podobně. Dnes má ale poslankyně pocit, že se od těchto ideálů hnutí odvrací.

Posteskla si také nad tím, že jí někteří kolegové z klubu ANO označovali za sluníčkářku a pravdoláskařku, což sice prvoplánově není urážka, ale je to nepříjemné. Zelienková připouští, že má jiné názory na migraci, než jiní její kolegové, nevidí na tom však nic špatného, protože se názorově shoduje s Pavlem Teličkou, europoslancem a expertem hnutí ANO na zahraniční politiku. Neříkala prý nic jiného než to, že nelze pořád dokola opakovat, že nechceme kvóty na uprchlíky, ale zároveň jsme nepřinášeli žádná řešení.

„My jsme přece vstupovali do politiky s tím, že budeme přinášet řešení. Takže já jsem říkala, kvóty ano, ale pouze v případě, že bude fungovat jednotný azylový systém, ostraha hranic a tak podobně. To, co pan Babiš dnes říká, že já tady chci tři miliony uprchlíků, tak to vůbec není pravda,“ rozčílila se.

Při pohledu na dnešní Evropu uznává, že je čeho se bát. „Já se každý den bojím zapnout televizi. To, co se děje, je šílené, ale my se na to musíme umět podívat i z druhé strany. Jakoukoli krizi my zvládneme jen jako součást systému. Sami nedokážeme nic. Já odsuzuji všechny teroristické útoky, to je absolutně bez diskuse. My si ale musíme uvědomit, že čím víc budeme my útočit na Islámský stát, tím víc teroristických útoků v Evropě bude,“ varovala. Kvóty na uprchlíky prý nevidí jako všespásné opatření, ale jedno z celé řady opatření, které EU musí přijmout.

Ve Sněmovně prý zůstává proto, aby prosazovala původní myšlenky hnutí ANO. Nelíbí se jí např., že uskupení tak razantně prosazuje elektronickou evidenci tržeb, podnikatelům by prý rozhodně víc pomohlo např. prosazování jednotného inkasního místa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…