Kyjev i Brusel prý hrají vabank a udělají cokoliv. Komunista Skála cituje ruského experta a upozorňuje na velmi nebezpečného poradce

14. 6. 2014 16:57

„Brutalita, s níž Kyjev masakruje vlastní populaci, budí stále bouřlivější reakce,“ tvrdí historik Josef Skála, nedávný eurokandidát KSČM. Ve svém komentáři pro cituje slova Jevgenije Satanovského, prezidenta ruského Ústavu Blízkého východu z jeho článku Donuceni ke Krymu, s nímž se ztotožňuje.

Kyjev i Brusel prý hrají vabank a udělají cokoliv. Komunista Skála cituje ruského experta a upozorňuje na velmi nebezpečného poradce
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Nastupující prezident Petro Porošenko děkuje lidu
reklama

Skála v textu který zaslal ParlamentnímListům.cz podotýká, že Brusel si bude muset zvyknout, že Ukrajina je sférou životních zájmů Ruska. Měřit kroky daného typu vůči kolabujícímu sousedovi hledisky morálky či nespornými korupčními schématy ruské byrokracie, které dostanou slovo i na Krymu, postrádá podle Satanovského i Skály smysl.

„Na Ukrajině začíná občanská válka. Během půlroku až roku po volbě ukrajinského prezidenta může tato země přestat existovat jako jeden stát, tak, jako k tomu svého času došlo v Jugoslávii. Krym se tím, že se stal součástí Ruska, zúčastní veškerého následujícího ukrajinského dění minimálně,“ předkládá Skála slova Satanovského s tím, že právě v tom tkví spása Krymu.

Brusel považuje Moskvu za protivníka

Výroky vrcholných představitelů NATO, kteří kroky Ruska vůči Ukrajině opakovaně vydávají za novou hrozbu pro alianci, pak podle jeho názoru nutí Brusel považovat Moskvu za potenciálního protivníka. Dodává, že blok vůči Ruské federaci fakticky předváděl a předvádí i nadále agresívní útočnou politiku zaměřenou na oslabování jejích pozic a vytlačování z postsovětského prostoru.

Celý text Josefa Skály ZDE

Satanovský zastává názor, že ztrátu Krymu dokáže Ukrajina přežít. „Nepatřil k ní ani po dobrou polovinu sovětských časů, kdy vznikla v dnešních hranicích díky Leninovi a Stalinovi. Zato ztráta jedné či více oblastí jihovýchodu znamená definitivní rozpad země s předvídatelným koncem její vlády. Ta je s to právě proto jít i na ty nejkrutější kroky,“ míní.

Evropskému velbloudovi se možná zlomí hřbet

Fiasko ukrajinského projektu prý navíc rapidně posiluje pozice euroskeptiků, což se může změnit ve „stéblo, které evropskému velbloudovi zlomí hřbet“.  A právě z toho lze podle jeho názoru usoudit, že Brusel a Washington podpoří všechny kroky Kyjeva.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

„Charakteristickou zvláštností ukrajinského problému je spor na téma, kam až lze, ukáže-li se to nezbytné, dovést operaci s cílem donutit stávající ukrajinské vedení k míru. To, že prezident Porošenko povolal za svého poradce ex-prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho, jehož nejbližší okolí má praktické zkušenosti s organizací úspěšných teroristických akcí v Rusku, včetně teroristického ataku na letišti Domodědovo, činí z daného scénáře docela pravděpodobnou variantu,“ uzavírá Satanovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…