Lámete nám srdce, agitovali zastánci manželství pro menšiny před sněmovnou. Ale nebylo jim to k ničemu

12. 2. 2019 22:43

Linecké pečivo ve tvaru zlomeného srdce předávali dnes ráno před Sněmovnou poslancům aktivisté a aktivistky z iniciativy Jsme fér, která prosazuje manželství pro všechny. Koláčkem s červenou polevou vyzývali zákonodárce, aby se vrátili k novele občanského zákoníku, která má umožnit uzavřít tradiční svazek i gayům a lesbickým ženám. Dolní komora předlohu začala projednávat loni v listopadu. Neukončila ale ani úvodní kolo debaty.

Lámete nám srdce, agitovali zastánci manželství pro menšiny před sněmovnou. Ale nebylo jim to k ničemu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod hrdosti gayů a leseb Prague Pride. Účastnili se i zástupci velvyslanectví USA nebo primátorka Adriana Krnáčová
reklama

Pod novelu občanského zákoníku se podepsalo 46 poslanců a poslankyň různých klubů v čele s Radkou Maxovou (ANO). Podle autorů má změna zajistit homosexuálům a jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci. S předlohou souhlasila první Babišova vláda. Současně Sněmovna začala projednávat i návrh na výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavě. K němu se hlásí 37 zákonodárců v čele s lidovcem Markem Výborným. Podle předkladatelů by se tak ochránila rodina. Poslanec ANO Patrik Nacher oznámil, že chystá třetí návrh, a to novelu o registrovaném partnerství se srovnáním práv a povinností partnerů a manželů.

Skupinky aktivistek a aktivistů ráno čekaly u vchodů do dolní komory a dávaly poslancům a poslankyním zlomená linecká srdíčka s červenou polevou a výzvou se žádostí o propuštění novely zákoníku do dalšího projednávání. „Vaše odmítání nám láme srdce,“ stálo ve výzvě u koláčku.

Podle aktivistky Anety Ečekové Maršálové je důležité poslancům téma připomínat. „Týká se to řady lidí. Navíc když už se jednání jednou otevře, mělo by také pokračovat. Po dlouhé době se budou zase argumenty opakovat, všichni budou zase mluvit o tom samém, debata se nezvládne za jeden den. V práci po poradě také vše nezahodíte,“ řekla Ečeková Maršálová.

Někteří poslanci a poslankyně si linecké srdíčko vzali s úsměvem, jiní odmítli. „Nejvíc mě baví odpovědi: Je to takové složitější. Pan Jurečka (místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka) řekl: My vás nepotěšíme. Další poslanec odpověděl, že už má zlomené srdce z domova,“ popsala Veronika Dočkalová.

Jak dopadlo hlasování poslanců:

Iniciativa Jsme fér vznikla před dvěma roky. Zahájila stejnojmennou kampaň na podporu manželství pro všechny. Její součástí byla i petice, kterou podepsalo na 70 350 lidí. Svou podpisovou akci měli i zastánci tradiční rodiny. K oběma peticím se loni v říjnu konalo v dolní komoře veřejné slyšení. Vystoupili zástupci obou táborů.

Řada politiků úpravy zákonů, které se týkají soužití osob stejného pohlaví, odmítá. Tvrdí, že aktivisté před uzákoněním registrovaného partnerství před 13 lety slíbili, že další změny už nebudou požadovat. Podle pořadatelů kampaně Jsme fér se společnost vyvíjí a podle toho se modernizují i jiné zákony.

Podle výsledků loňského průzkumu agentury Median tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. V podobném průzkumu z roku 2016 se pro manželství pro všechny vyslovilo 68 procent dotázaných. Rostoucí podporu ukazují i další výzkumy.

U poslanců ale iniciativa neuspěla. Podpořilo ji pouhých 44 z nich.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…