Langerovo žabákování. Exministr vnitra Pecina zavzpomínal, jak vypadala policie, když ji od Langera přebíral

15. 10. 2015 21:41

Exministr vnitra Martin Pecina, jenž býval také členem ČSSD, se ve čtvrtečním Hyde Parku České televize vyjadřoval k nové kauze vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana. V souvislosti s touto kauzou se mluví i o dalším exministrovi vnitra, Ivanu Langerovi (ODS). Právě za něj prožil rychlý kariérní vzestup současný ředitel GIBS Ivan Bílek. Pecina prozradil, co si o něm myslí. Nakonec zmínil i americkou ambasádu v Praze a uprchlíky.

Langerovo žabákování. Exministr vnitra Pecina zavzpomínal, jak vypadala policie, když ji od Langera přebíral
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr vnitra Martin Pecina

V úvodu pořadu Pecina poznamenal, že Ivo Ištvan postupuje podle zákona a rozhodně nelze říci, že by šlo o reparát po případu Jany Nagyové-Nečasové. Host se ovšem necítí povolán k hodnocení práce pana Ištvana, od toho má nadřízené. Snad se také brzy dozvíme, proč olomoucké zastupitelství rozhodlo o tom, že do vyšetřování kauzy nezapojí Generální inspekci bezpečnostních sborů. „Mezi vyšetřovaným policistou a příslušníkem inspekce může být nějaká osobní vazba,“ spekuloval exministr s tím, že do GIBS přecházejí i někdejší řadoví policisté.

Inspekce ale pracuje, o tom není důvod pochybovat. Řeší např. otázku nepovoleného použití zbraně ve službě nebo opilého policejního funkcionáře za volantem. Nemá prý výhrady ani k současnému šéfovi GIBS panu Ivanu Bílkovi, kterého zná ještě ze svého prvního ministrování. „Já jsem ho považoval za dobrého, schopného policistu a slušného člověka,“ konstatoval Pecina, byť je prý jeho skvrnkou na pověsti, že měl mimořádně rychlý služební postup. „Ale já jsem většinu života prožil v soukromém sektoru, kde takovýto rychlý postup není nijak neobvyklý,“ doplnil.

Pár slov padlo také na konto Roberta Šlachty z ÚOOZ. Ačkoli se může zdát zvláštní, že je šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tak často vidět v médiích, je prý jen a pouze na státním zástupci, koho nakonec pověří prošetřením kauzy. „Pánem trestního řízení je u nás státní zástupce,“ konstatoval na kameru Pecina.

Langerovo „žabákování“

Ve druhé polovině prozradil, co je to tzv. žabákování. Tento fenomén byl prý znám z dob Ivana Langera, kdy policista dostal možnost přeskočit náhle do vyšších platových tříd tím, že vykonal nějakou několikatýdenní stáž na policejním ředitelství. „To se stávalo za Ivana Langera, dnes už tomu snad tak není,“ doplnil někdejší politik. Obvyklé je postupovat pomaleji do nejbližší vyšší třídy. Pecina dal ovšem znovu najevo, že v soukromém sektoru je rychlý kariérní postup dost častý.

Pokud jde o olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila, toho sice prý Pecina tolik nezná, ale z toho, co o něm ví, může říci, že je to slušný člověk, který se může očistit, a na odchod z funkce je ještě čas. Nijak ho neudivuje ani to, že se spolu baví poslanci levice a pravice, případně jejich známí. Přece lidé nebudou přecházet na druhý chodník, aby se nepotkávali. Takto je možné, že je v jedné kauze obviněn hejtman z ČSSD spolu s člověkem, jenž má údajně blízko k Ivanu Langerovi (ODS). „Víte, to co dříve fungovalo jako opoziční smlouva, na to já mám jiný názor, než je rozšířen dnes. Já jsem ji nepovažoval za špatnou,“ podotkl.

Americká ambasáda a uprchlíci

Ve vysílání došlo i na americkou ambasádu v Praze. „Americká ambasáda v Praze tlačí na prosazení protikorupčních zákonů v Česku, to je známá věc a koneckonců se tím netají ani pan velvyslanec Schapiro, ale to, že by ambasáda měla např. nějaké personální požadavky, považuji za nesmysl,“ zaznělo od Peciny s poukazem na to, že právě americký velvyslanec tlačí na zrod protikorupčního speciálu ve struktuře státních zastupitelství.

Nakonec zmínil i povinné trvalé přerozdělování uprchlíků. „Kvóty, jak je vymysleli v Bruselu, jsou nesmysl. Je to narozené mrtvé dítě,“ konstatoval s tím, že my také nepřerozdělujeme do dalších zemí uprchlíky z Ukrajiny. Nepovažuje úplně za šťastné, že jsme byli v otázce kvót přehlasováni, ale stalo se. Bylo by prý mnohem lepší, kdyby si Česko dokázalo vymoci nějaký ústupek a pak vše „prodat“ jako společný úspěch. Možná to ale nebylo možné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

12:59 Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

Skupina ČEZ končí po 16 letech jako partner Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MF…