Latté jim kysne po hektolitrech... Hašek vidí slovenské poučení pro naši levici

01.10.2023 11:29 | Komentář

Hlavním poučením ze slovenských voleb podle Michala Haška je, že ani masáž mainstreamu, neziskovek i ústavních činitelů ze sousední země nedokáže zvrátit základní trendy. A proto vyhrál Robert Fico, a vyhrál o parník.

Latté jim kysne po hektolitrech... Hašek vidí slovenské poučení pro naši levici
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Emeritní hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek

A to přesto, že snaha byla skutečně mimořádná. „Nejen v době kampaně, ale i před začátkem sčítání hlasů a zhruba v jeho první třetině pokračovala ve slovenských i českých progresivních a liberálních médiích ideová masírka o porážce Smeru a konci Fica, úplným úletem byly exit polly zveřejněné ve 22:45 po uzavření poslední volební místnosti na Slovensku,“ poznamenává bývalý první místopředseda ČSSD.

Ačkoliv ještě v sobotu měli všichni plná ústa respektu k vůli voličů, v neděli se vážně začíná mluvit o obejití vítěze voleb, „protože riziko“. To známe i z ČR, zde vládu už dvakrát sestavoval někdo úplně jiný, než legitimní vítěz voleb.

„Vítězem voleb je slovenská levice, která obsadila na pomyslných stupních vítězů první (Smer) a třetí (Hlas) příčku,“ oceňuje Hašek. Zároveň dodává vysvětlení současnému předsedovi SOCDEM Šmardovi, že Progresivní Slovensko opravdu žádná levice není, byť si to v „realitce Lidový dům“ prý nejspíš myslí.

„Slováci ukázali jasnou vůli po změně po 3 letech hrůzy a bláznovství Igora Matoviče a spol., podporovaných progresivistickou prezidentkou (bývalou místopředsedkyní PS) Čaputovou. Je ke cti slovenských voličů, že se nenechali zastrašit ani liberálními a progresivními médii, ani českým generálem neobratně našlapujícím v domácí i zahraniční politice na Pražském hradě,“ dodal Hašek.

Volby jsou samozřejmě jen začátkem maratonu sestavování vlády. A Hašek věří, že si Směr a Hlas uvědomují odpovědnost vůči voličům. Zejména předseda strany Hlas Pellegrini, bez jehož poslanců nikdo většinu dohromady nedá, bude muset odolávat nabídkám liberálů.

„Robert Fico je zkušený politik a ostřílený harcovník. Jistě v předchozích letech v opozici přemýšlel také o chybách, které Smer v roce 2020 dovedly do opozice, a vyvaruje se jich on sám i Smer v případné budoucí slovenské vládě,“ věří Hašek. Ten nečeká, že by se Fico snažil vyvádět Slovensko z EU a z NATO, jak se dnes běžně straší, ale slovenské zájmy nejspíš více hájit bude.

V Česku, které se do předvolební kampaně u sousedů aktivně zapojilo, teď prý „latté kysne zřejmě po hektolitrech“. Jako příklad uvádí nabídku samosprávy z Řeporyjí, kde starosta deklaroval připravenost na exodus slovenských politických uprchlíků, stejně jako výzvy, že u nás se slovenský scénář za žádnou cenu nesmí opakovat.

Hašek k tomu dodává, že v Česku není žádný český Směr a Robert Fico. „Bez koordinace (a já tvrdím, že i předvolební integrace) se česká parlamentní i neparlamentní opozice vymlátí mezi sebou za potlesku sice neumětelské, ale stále pohromadě držící 5K,“ poznamenává někdejší zkušený sněmovní harcovník.

Slovenské volby jsou tedy především nadějí pro českou levici, aktuálně ležící na JIP. Ze slovenských voleb se může poučit a příště být důstojným soupeřem pětikoalice.

„Bude to chtít nápady, odvahu, pevné nervy a zejména permanentní kampaň mezi lidmi. Využít se musí dosavadních zkušeností, poučení z vlastních chyb a omylů i novych nápadů a postupů. O témata nebude díky dopadům vládní politiky na naše občany nouze,“ míní Michal Haek.

Uzavírá pak zdánlivě banálním postřehem, že politika je řemeslo a musí se umět.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

GRATULACE, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekamilenka , 01.10.2023 12:47:36
PANU FICOVI, U NÁS TO BUDE TAKÉ ZA CHVÍLI. KDYŽ SE PODÍVÁM NA TOHO ŠILHAVÉHO VYCH... Z PROGRESIVNÍHO SLOVENSKA, TAK MÁM DOST. VÝBORNĚ SLOVÁCI, ŽE DOSTAL NA ......

|  24 |  0

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…