Le Penová chce vymést Věru Jourovou

18.04.2019 12:20

Francouzská politička a předsedkyně Národního sdružení (dříve Národní fronty) Marine Le Penová představila plán na reformu Evropské unie, který počítá mimo jiné i se „zbavením se“ Evropské komise. Tím by Le Penová „vymetla“ například s eurokomisařkou Věrou Jourovou, která vyjádřila zájem sedět i v příští Evropské komisi. Le Penová v Evropském parlamentu působí ve frakci Evropa národů a svobody, ve které jsou zastoupeny též Svobodná strana Rakouska, italská Liga či české hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Le Penová chce vymést Věru Jourovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marine Le Pen

Le Penová svoji frakci Evropa národů a svobody vyzvala, aby svým voličům slíbila reformu evropských institucí spočívající ve větší autonomii členských států: „Zavazujeme se osvobodit národy z Unie, která je (členské státy, pozn. red.) dusí, vážně ohrožuje jejich demokracii a zbavuje je jejich suverenity,“ řekla Le Penová a dodala, že by chtěla, aby členské státy jednaly přímo s reformovaným Evropským parlamentem, který by „sloužil národům“.

Anketa

Přispějete na obnovu katedrály Notre-Dame?

hlasovalo: 12995 lidí

Le Penová v novém programu požaduje především zrušení společné zemědělské politiky a stanovením nových pokynů pro ostatní části EU včetně Evropské centrální banky.

Na otázku, zda stále podporuje frexit, Le Penová odmítla odpovědět, a pouze uvedla, že je ráda za veškeré případné výhody, které Velká Británie svým opuštěním EU získá. A podobně reagovala i na přání Francouzů setrvat v eurozóně. V programu Národního sdružení sice v otázce jednotné evropské měny stále stojí, že euro slouží hlavně německým zájmům, ale je tam taktéž zmíněno, že bude respektováno přání Francouzů zůstat v eurozóně. Le Penová chce změnit pouze práci Evropské centrální banky, a to tak aby její činnost více odpovídala reálným ekonomickým výstupům, a aby se více soustřeďovala na boj s nezaměstnaností.

Fotogalerie: - Marine Le Pen

Marine Le Pen
Marine Le Pen
Marine Le Pen
Marine Le Pen
Marine Le Pen
Marine Le Pen

Co se týče reformy evropských institucí, tak v té slibuje Le Penová zrušení nikým nevolené Evropské komise a delegování jejích pravomocí na Evropskou radu. Europoslanci by nově měli dle ní více hájit zájmy zemí, jež zastupují.

„Národní bohatství překonalo úroveň eurozóny, míra nezaměstnanosti je ve Velké Británii jedna z nejnižších, pracovních míst mají dvakrát víc, než je tomu ve Francii a mzdy od zastavení masové migrace šly nahoru,“ vyjádřila se nedávno Le Penová k otázce brexitu.

Pokud by došlo na zrušení Evropské komise, tak by se dané rozhodnutí dotklo i české eurokomisařky Věry Jourové, jež se tento týden dostala mezi stovku nejvlivnějších osobností světa podle časopisu Time.

Fotogalerie: - Marine Le Pen ve sněmovně

Marine Le Pen
Konference Evropský mír a prosperita po Evropské u...
Marine Le Pen
Konference Evropský mír a prosperita po Evropské u...
Konference Evropský mír a prosperita po Evropské u...
Marine Le Pen

V kategorii titáni se Jourová objevila například po boku zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga či zakladatele firmy Huawei Žena Čeng-feje.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová ve svém medailonku o Jourové pro Time o napsala, že je „vůdčím hlasem volajícím po regulaci velkých technologických společností“. A připomněla také, že Jourová pomohla prosadit nařízení o obecné ochraně údajů (GDPR).

„Jourová nadále bojuje za to, aby ochrana dat byla každodenní realitou, a to navzdory intenzivnímu odporu. Jourová přistupuje k tomuto obtížnému úkolu se zanícením, které vychází ze základní víry, že jejím posláním je chránit Evropany,“ dodala Vestagerová. A neopomněla ani skutečnost, že Jourová v roce 2006 strávila více než měsíc v českém vězení za falešné obvinění z korupce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

10:04 Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal knihu Rudý Zeman. Obrázek na obálce čtenáře utvrdí, že…