Leda nasr*t… Hamáčkův plán s krizovým štábem narazil u ANO. Za vším jsou prý zájmy konkrétních novinářů ČT. Na jednoho před námi ukázali prstem

15. 9. 2020 10:10

ČSSD dlouhodobě upozorňuje, že proti koronaviru je potřeba bojovat účinnými nástroji. Za jeden z nich považuje Ústřední krizový štáb, který prý slouží k lepší organizaci přijímaných opatření, k propojení centrální úrovně s lokální – vlády s jednotlivými kraji.

Leda nasr*t… Hamáčkův plán s krizovým štábem narazil u ANO. Za vším jsou prý zájmy konkrétních novinářů ČT. Na jednoho před námi ukázali prstem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Andrej Babiš

Anketa

Považujete Miloše Zemana za lháře?

21%
79%
hlasovalo: 15723 lidí
„Je potřeba preventivní kroky proti šíření koronaviru přijímat co možná nejrychleji, po vzájemné diskusi s odborníky, ale i jednotlivými hejtmany, kteří situaci ve svých regionech znají nejlépe,“ uvedla pro PL tisková mluvčí socdem Eva Gregorová.

„Nechceme, abychom museli omezovat ekonomiku podobně, jako jsme to udělali na jaře. Nechceme ani vyhlašovat nouzový stav. Naopak ale chceme chránit zdraví a životy obyvatel a k tomu, aby se nám to podařilo, nemůžeme jen nečinně čekat a přihlížet, jak počty nakažených strmě rostou. Je potřeba jednat a my jsme připraveni se koronavirové hrozbě v ÚKŠ každý den usilovně věnovat,“ dodal předseda Jan Hamáček.

Jenže jeho plán se nelíbí zejména zástupcům hnutí ANO.

S jedním z vrcholných představitelů tohoto hnutí měly ParlamentníListy.cz možnost hovořit v úterý dopoledne.

„Nasrat. Červenej svetr chce znovu do televize, kde se z něho mohou posrat, není to potřeba,“ komentoval aktuální dění jeden ze zástupců ANO. „Není to žádný oficiální postoj, to se rozumí, ale neumím si představit, že to přes šéfa projde,“ dodal s tím, že hlavním oponentem vzniku je právě premiér Andrej Babiš. Důvod?

Anketa

Mělo by Česko stavět další bloky jaderných elektráren?

88%
12%
hlasovalo: 8408 lidí
„Jsou tu nástroje, jak věci řešit. Honza Hamáček chce být vidět kvůli krajským volbám, na což mu v ČT ochotně naskakujou, to je vše, tam se totiž exhibují individua jako Železný a další, kteří chtějí akorát do funkcí a zesměšňovat, takže ne,“ uzavřel náš zdroj.

Obnovení krizového štábu prý Hamáček navrhoval už v červenci, ale od ministra Adama Vojtěcha slyšel, že prý není třeba strašit občany.

Podle Babiše není k obnově činnosti Ústředního krizového štábu důvod právě proto, že existuje již zmíněná rada, která podle jeho názoru situaci zvládne. Předseda vlády sice uznává, že dovolil možná až příliš velké rozvolňování, ale jedním dechem dodává, že počty lidi s koronavirem rostou i v dalších zemích. Proto nevidí důvod k zavírání škol a jiných zařízení. Pokud na covid umírá v Česku jeden až tři lidé za den, podle Babiše tu žádnou krizi nemáme. Zvlášť, když mají nemocnice dost volných lůžek, bude-li třeba někoho hospitalizovat. Premiér zdůraznil, že Česko má k dispozici na 4800 lůžek, ale obsazeno je jen 288.

Ústřední krizový štáb zasedá takřka non-stop a jedná operativně, v ÚKŠ jsou odborníci na krizové řízení a pověření zástupci z ministerstev (většinou náměstci) a bezpečnostních složek. V rámci ÚKŠ funguje celá řada pracovních skupin – pro epidemiologická rizika, pro zásobování, pro zajištění ochranných pomůcek, přípravu ekonomických opatření, řešení problematiky cizinců cestujících do ČR... Štáb zabezpečuje koordinaci, sledování a vyhodnocování stavu realizace opatření přijímaných vládou, ministerstvy a jinými správními úřady a orgány. ÚKŠ může být svolán i bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu s cílem připravit se a zvládat krizové situace. O aktivaci štábu rozhoduje předseda vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…